Kuressaare lossihoovis algavad 15. Saaremaa ooperipäevad

Saaremaa ooperipäevad.
Saaremaa ooperipäevad. Autor/allikas: Gunnar Laak

Kuressaare lossihoovis algavad kolmapäeval 15. Saaremaa ooperipäevad. Tänavuste ooperipäevade külalisteater on Sileesia ooperiteater Poolast, kes esitleb nii maailma ooperiklassikat kui ka Poola ooperikunsti pärleid. Kõigi etenduste lavastaja on Michał Znaniecki.

20.–24. juulini toimuvatel Saaremaa ooperipäevadel jõuavad publiku ette Charles Gounod "Romeo ja Julia", Giuseppe Verdi "Traviata", Stanislav Moniuszko "Parvemees" ning lavastaja Michał Znaniecki enda kirjutatud "Õhtu Mozartiga" ja "Chopini saladus", kavast ei puudu ka laupäevaõhtune pidulik ooperigala. Kahes etenduses lööb kaasa ka rahvusooper Estonia solist Juuli Lill.

"Näete Saaremaal minu viimast viit loomeaastat. Tahan, et iga mu lavastus oleks uutmoodi risk, sest kui pole väljakutseid, pole ka kunsti. Jutustan iga lavastust erineval viisil, kuid just nii, nagu usun heliloojad oleksid soovinud," rääkis Znaniecki.

"Näiteks kui helilooja tahtis oma aja auditooriumit šokeerida, siis on minu kohustus välja mõelda, mis šokeerib tänapäeva inimesi. Loodan väga, et Saaremaa ooperipäevade publik ei pea tulemuses pettuma," lisas ta.

Tänavu oma 15. sünnipäeva tähistavatel ooperipäevadel on aastate jooksul esinenud nt Neeme Järvi, Eri Klas, José Cura, Karita Mattila, Paata Burtšuladze, Soile Isokoski, Lilli Paasikivi, Ain Anger, Matti Salminen, Jaakko Ryhänen, Jorma Hynninen, Annely Peebo jt.

Ooperipäevadel on esinenud Black American Opera (USA, 2008), Läti rahvusooper (2009), Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko nimeline Moskva akadeemiline muusikateater (2010), Ankara riiklik ooperi- ja balletiteater (2011), Moskva Helikoni ooperiteater (2012), Thbilisi, Khuthaisi ja Bathumi ooperiteatrid (Gruusia, 2013), Ukraina rahvusooper (2014), Teatro di Milano (Itaalia, 2015), Wrocławi ooperiteater (Poola, 2016), Krefeld-Mönchengladbachi ooperiteater (Saksamaa, 2017), Shanghai ooperiteater ja Ungari riigiooper (2018), Moskva Helikoni ooperiteater (2019) ja Peterburi Kammerooper (2021).

Seekordsed ooperipäevad ei pööra pilku kõrvale ka Ukrainalt. Nii on neljapäevane "Õhtu Mozartiga", eelkõige teises vaatuses kõlav Mozarti reekviem pühendatud kõigile, kes on andnud oma elu vaba Ukraina eest.

Peale ooperiõhtute toimub ka Opera Royal, muusikat täis kesköösalong. Tänavu mängib tantsuks New Murphy Band koosseisus Airi Allvee ja Margus Jürisson (laul), Ülo Mälgand (klaver), Valdo Preema (trummid), Tõnis Tüür (kontrabass), Lauri Sepp (altsaksofon), Olavi Oismann (tenorsaksofon), Jaak Oserov (trompet) ja Priit Zimmermann (tromboon).

Sel aastal on ooperipäevad oma tiiva alla võtnud veel ühe algatuse "Süda on mul saarel", kus kuuleb peamiselt Saaremaa muusikaõpetaja Laine Sepa keelpilliõpilaste nooremat põlvkonda. Esinevad Karl Jõgi (viiul), Albert Leppik (viiul), Eva Aarnis (viiul), Karret Sepp (tšello), Sander Mölder (tšello), Kerstin Tomson (vioola). Kaasa teevad ka Siret Sui flöödil ja Sepa kunagine viiuliõpilane Ene Salumäe orelil. Kontsert toimub Laurentiuse kirikus laupäeval, 23. juulil.

Reedel, 22. juulil lülitub Saaremaa ooperipäevade lainele ka Vikerraadio, tuues kella 15–18 eetrisse melu ja jutuajamised otse sündmuskohalt. Saatejuhid on Kirke Ert ja Andri Maimets.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: