Festival Animist Tallinn keskendub animatsiooni loomeprotsessile
17.-20. augustini toimub Tallinnas rahvusvaheline animatsioonifestival Animist Tallinn, mille programmi kuulub sel aastal ka Animisti Akadeemia. Akadeemia keskendub animatsiooni loomeprotsesside tutvustamisele ning uuritakse ka animatsiooni koostöövõimalusi teiste eluvaldkondadega.
Animisti Akadeemiat veab Animist Tallinn koostöös EKA animatsiooniosakonna ja TLÜ sotsiaal- ja kultuurantropoloogia osakonnaga. Animatsioonifestivali raames toimub akadeemia poolt korraldatud hulk loenguid, töötubasid ja vestlusi filmitegijatega.
18. augustil kell 11 räägib Eesti Kunstiakadeemias produtsendi tööst etnoloog ja vabakutseline produtsent Olivier Catherin. Olivieri enda produtseeritud animafilmid on ka festivali programmis ning neid saab näha 20. augustil kell 16 kinos Sõprus.
18. augustil kell 14.30 annab Norra animaator ja tänavune Animist Tallinna žüriiliige Mats Grorud kultuuriklubis Winkel ülevaate oma uuest filmiprojektist. Grorud on parasjagu tegemas uurimistööd Nigeri jõe deltas, kogudes seal elavate inimeste elulugusid. Tema lõplikuks eesmärgiks on nende lugude baasil täispika animafilmi loomine. Matsi presentatsioonile järgneb animaatorite ja antropoloogide ümarlaud. Diskussiooni epistemoloogiast, praktikast ja esitlusest modereerib antropoloogiaprofessor Andrew Irving.
19. augustil kell 14 on Winklis võimalik kuulata sotsiaalantropoloogi Huon Wardlit, kes uurib lähemalt, mida saab antropoloog õppida animafilmi režissöörilt ja vastupidi.
20. augustil kell 14.30 annab Winklis kultuuriteoreetik Olga Bobrowska oma loengus "Moonutatud unenäod" ülevaate kahest raamatust, mis räägivad Ida-Euroopa animatsioonist. Teos "Obsession. Perversion. Rebellion. Twisted Dreams of Central European Animation" koosneb artiklitest, mis keskenduvad laastavatele ja alistavatele motiividele Visegrádi riikide ja Itaalia autorifilmides.
Bobrowska teine teos "Propaganda, Ideology, Animation. Twisted Dreams of History" vaatleb animatsiooni ajalugu ja tänapäevasust läbi ideoloogiliste põimumiste prisma. Olga Bobrowska on mõlema raamatu kaasautor. Bobrowska peamised huvivaldkonnad hõlmavad endas järgmisi märksõnu: animatsioon, propaganda, ideoloogiliste doktriinide visuaaldiskursused, politiseeritud representatsiooni puudutavad probleemid, narratiiviteooriad, adaptatsioon, feminism ja sinoloogia.
Toimetaja: Maiken Tiits