Selgusid Muusikapreemiad 2022 laureaadid

Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Erkki-Sven Tüür.
Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Erkki-Sven Tüür. Autor/allikas: Talis Taim

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid laupäeval, rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja 15. aastat järjest.

Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru märkis, et vaatamata koroonaviiruse pandeemiale ja ärevatele aegadele on Eesti muusikaelu erakordselt tihe ja dünaamiline, omades tähendust kõigile, ja seda ka rahvusvaheliselt.

"Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati tänavu üle seitsmekümne nominendi ja need 12 preemiat katavad ainult murdosa nendest loojatest, keda sooviks tunnustada," ütles Lohuaru.

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital andis tänavu välja kümme aastapreemiat ning kaks tunnustuspreemiat, ühe preemia suurus on 5000 eurot.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2022

Erkki-Sven Tüür – erakordne loominguaasta, flöödikontsert "Lux Stellarum" ja X sümfoonia

European Jazz Conference'i korraldustiim: Anne Erm, Jaak Sooäär, Eva Saar, Elo-Liis Parmas, Marti Tärn, Maret Mikk, Anu Luik, Kirke Karja, Ronja Soopan – kõrgetasemelise rahvusvahelise suursündmuse väljapaistev korraldamine Eestis

Hans Christian Aavik – võidukas osalemine Carl Nielseni nimelisel konkursil

Helena Tulve – suurteose, ooperi "Wölfe" loomise eest

Henri Christofer Aavik – võidukad osalemised Jorma Panula nimelisel ja Jevgeni Svetlanovi nimelisel konkursil

Iris Oja – erakordsed nüüdismuusika ettekanded, rollid Tatjana Kozlova-Johannese muusikateatrilavastuses "söövitab.tuhk" ning Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperis "Lalli ehk mere keskel on mees"

Kirke Karja – viljakas loominguaasta ning tipptasemel kontserdid Eestis ja maailmas

Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Hans Christian Aavik. Autor/allikas: Aivo Kallas

Marcel Johannes Kits – edukas osalemine kuninganna Elisabethi konkursil

Monika-Evelin Liiv – väljapaistvad ooperirollid rahvusvahelistel ooperilavadel, sooloesinemised kodu- ja välismaal

Toivo Nahkur – aastakümnete pikkune missioonitundeline töö Eesti klaverimängukunsti arendamisel

Helikunsti sihtkapitali tunnustuspreemiad pikaajalise panuse eest valdkonda

Kaido Kelder – korraldusliku ja loomingulise töö eest muusikapõllul

Rein Roos – pikaajalise ja laiahaardelise panuse eest Eesti löökpillimängu arengusse

"Muusikanõukogu preemiad tunnustavad pikaajalist olulist panustamist meie muusikavaldkonna arengusse, väljendavad tänu ja tunnustust seni tehtu eest, samas kätkedes endas ka innustavat impulssi tulevikuks," märkis muusikanõukogu president Ivari Ilja.

"Kõik muusikanõukogu selle aasta preemiate laureaadid on omanäolised isiksused, kes on oma kõrge professionaalse ja kunstilise haardega meie muusikakultuuri oluliselt mõjutanud."

Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid 2022

Heliloomingu preemia –Tõnis Kaumann – viljakas, eredat teatraalsust ja huumorit ning eri stiile veenvalt ühendav looming kammermuusikast ooperini.

Interpretatsioonipreemia – klaveriduo Kai Ratassepp ja Mati Mikalai – sihipärase ja kunstiliselt kõrgel tasemel loomingulise tegevuse eest.

Muusikaelu tegelase preemia – Eesti muusikanõukogu antav helikunsti sihtkapitalipreemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest – Villu Veski – džässmuusik,  põnevate ideede generaator ja elluviija, üle veerandsaja aasta festivali Juu Jääb korraldaja

Muusikapreemiate pidulik üleandmine toimus rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Viimsi Artiumis. Preemiagala lavastaja ja stsenarist oli Veiko Tubin ning kunstiline juht ja dirigent Risto Joost.

Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi, kultuurkapitali preemiameene "Jonnakas" autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: