Ilmari Mannineni stipendiumi pälvis Inger Pürjema

Inger Pürjema kaapotkleitidest ja šotiruudulisest kangast inspireeritud komplektis
Inger Pürjema kaapotkleitidest ja šotiruudulisest kangast inspireeritud komplektis Autor/allikas: Sandra Urvak

Tänavuse Ilmari Mannineni stipendiumi laureaat on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava üliõpilane Inger Pürjema, kes uurib oma lõputöös 19. sajandi teisel poolel kantud kaapotkleite. Pürjema uurimistöö aluseks olevad kleidid ja kostüümid on pärit Eesti Rahva Muuseumi kogudest.

Eesti Rahva Muuseumi esimese koosseisulise direktori Ilmari Mannineni stipendium antakse tunnustuseks neile, kes panustavad rahvakultuuri uurimisse ja rahvusmuuseumi arengusse. 500-eurose preemia eesmärk on toetada kultuuriteaduste erialade üliõpilaste ja teadlaste uurimistööd eesti kultuurist ja rahvakultuuri valdkonnas, mis omakorda aitab kaasa Eesti Rahva Muuseumi tegevusele.

"ERMi haldusnõukogu otsustas anda stipendiumi Inger Pürjemale, toetamaks ERMi kogudel põhinevat uurimistööd. Tema töös on ühendatud ajalooline esemeuurimus ja uurimistöös saadud teadmiste kasutamine uute rõivaste loomisel ehk kultuuripärandi uuskasutus," ütles ERM-i teadusdirektor Pille Runnel. 

Pürjema jätkab juba oma varasemas uurimistöös alustatud kaapotkleitide ja -kostüümide analüüsi, uurides kangamustreid ja nende värvilahendusi. Ruuduline kangas, millest kaapotkleidid on valmistatud, on ainest saanud šotiruudulisest kangast, mis muutus moekangaks Suurbritannia kuninganna Victoria eeskujul.

Pürjema lõputöö üheks tulemuseks on ka kaapotkleitidest ja šotiruudulisest kangast inspireeritud rõivakollektsioon.

Auhinnaraha makstakse välja Eesti Rahvuskultuuri Fondis asuva Camilla ja Leo Kuuse allfondi kaudu, tunnustades sellega ühtlasi Camilla ja Leo Kuuse soovi panustada aineliselt kultuuriteaduste eriala üliõpilaste ja teadlaste uurimistöödesse eesti kultuuri ja rahvakultuuri alal.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: