Kommentaar, Jüri Pino: Külaelu vurlede küüsis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maa, sa oled ilus!
Maa, sa oled ilus! Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tegija kommentaar seestpoolt kogumikule "Mullast oled sa võetud". 

Mullast oled sa võetud

Koostanud Margit Adorf
Pegasus
228 lk.

Maimu Berg, Toomas Verrev, Peeter Sauter, Triinu Meres, Armin Kõomägi, Maarja Kangro, Urmas Vadi, Tiina Laanem, Piret Bristol, Jan Kaus, Kati Saara Vatmann, Jüri Pino, Kätlin Kaldmaa, Krister Kivi, Juku-Kalle Raid, Fagira D. Morti, Ervin Õunapuu.

Pegasuse kirjastusel tuli eelmine kevad naljakas mõte, panna 17 tegelast maateemalisi uudisjutte kirjutama. Et: kirjutage, mis pähe tuleb, peaasi, et tegevus maal toime pannakse.

Tuleks kõigepealt esile tõsta koostaja teeneid, visadust ja kannatlikku meelt. Vahva Margit – reageerib ka nimedele Fagira D. Morti ja Fuuria – suutiski selle õudse kamba ära kantseldada, enamvähem õigeks ajaks kogumiku kokku saada. Mis polnud kerge, kindlasti. Kümmekond aastat tagasi tuli ühel mehel kurjalt nentida: eesti kirjanik kirjutab ainult stipendiumitaotlusi, mitte literatuuri... kahjuks.

Et siis bande karvaseid, sulelisi ja muid tasakaalukunstnikke. Ärvake ära, milline parasiit oma jutu viimasena esitas?

Loomulikult on raamat seetõttu paras rosolje. Siin on kõike ja ainuke siduv asi ongi, et tegevus maal, mõnikord natuke ehk pingutatultki. Ning sellisena juba pahameeltki äratanud. Tubli Sulev Oll Maalehest oli pahaseks saanud, et selle raamatu järgi käib maal ainult üks joomine, laisklemine, varastamine ja porduelu muidugi ka. Jah, tõsi, siin on isegi loomporno teemal jutt sees, piinlik lugu ikka küll.

Sulev Oll on suurepärane ajakirjanik, aga ka tõhus eesti mees ning seetõttu kole tõsine. Seda raamatut ei saa võtta kui mingit dokumentaali või dokumenti või muidu pahatahtlikku laimu. Tasub vaid veel kord vaadata autorite nimekirja, noh, mis me leiame ühist? Linnar Priimägi leidis, näiteks, et kole palju ajakirjanikke, mõni krooniline, mõni lausa geneetiline. Aga see pole päris see.

Kõik kirjutajad on ju vurled. Kui keegi mäletab Kivirähu noorpõlvejuttu „Setu vurle küüsis“ või professor Koti uurimisretke maale. Nii ei ole siin ju tegu mingi tegeliku maaelu kujutamisega – näiteks ei mainita kohustuslikku GAZ-53 kabiini ja roostes looreha taluõuel – vaid linlaste ettekujutusega, milline see maaelu võiks tänapäeval olla. Oleks jabur hakata selle järgi maad tutvustama. Pigem võiks järeldusi teha, kuivõrd üks või teine autor maad pelgab, armastab, igatseb, ette kujutab, ise õieti suurt ehk teadmata.

Ja see on juba päris lõbus.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: