Arvustus, Silver Kuusik: Piret Bristoli “Buss number neli” sõidutab täistuuridel 90ndatesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Piret Bristol.
Piret Bristol. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Piret Bristol

"Buss number neli. Maailm, mis on nii hea III"

Ilmamaa


Piret Bristoli trükisoe raamat rebib lugeja välja tänasest päevast ja paigutab ta otse Tallinna-Tartu bussile, mis kihutab täistuuridel 1990ndate algusesse.

Esialgu on see kirjanduslik ekskursioon ehk pisut jahmatav – tekib efekt, kus mitte midagi ei saa aru. Võtab kukalt kratsima. Kui loetud ridu aga veidi pikemalt seedida ja elustada ka iseenda mälestused sellest ajast, saab kokku ehk üsna tõetruu vaatepildi. Tõsi, kasuks tulevad boheemlaslikud prillid, mis heidavad sellele ammusele ajale veidi omamoodi pilgu.

Tudengielu, ühiselamu ja lõputud valikud (olgu need siis õiged või valed, vahet pole) tõmbavad paralleele endagi üliõpilaselu juurde. Eks nii mõnigi tudeng on veeretanud peopesal viimaseid sente, mõeldes, mida võtta ja mida jätta, et uue kuu alguseni välja veaks. Aga tudengile kohaselt tahaks ju tiba meelelahutust ja lõõgastust ka saada, muidu on oht, et pea läheb tossama.

Kohati kipub sisu küll kaootiliseks muutuma ja on raske tegevustikul sõrme pulsil hoida. Virrvarr läheb kirjuks ja enam ei saa midagi aru. Siis aga tuleb taas selgem koht ja pilt muutub teravamaks. Ehk on seegi taotluslik – olid ju ka 90ndad oma alguspoolega muutlikud kui Eestimaa varakevadised ilmad, pakkudes kord külma, siis jälle sula, igas mõttes.

Ehk pakub see raamat enim just neile, kes on ise maitsnud muutliku aja tudengileiba ja mäletavad ülemineku vaevalist aega ise. Noortele jääb pilt ehk pisut võõraks ja kaugeks. Aga ehk peabki see nii olema – kõik ei peagi igast palast ampsu saama.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: