Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reigi pastoraadis näeb Valev Seina sõpruskonna tööde näitust

Hiiumaal ajaloolises Reigi pastoraadis avas maali- ja vitraažikunstnik Valev Sein enda ja oma sõpradest kunstnike töödest näituse, mis annab erakordse ülevaate eesti kunstist läbi mitme aastakümne. Kõik osalevad üheksateist kunstnikku on mõjutanud Valev Seina, kuid veelgi rohkem Eesti kunstielu.

Ajaloolises Reigi pastoraadis oli kaetud pikk laud, mis on ka Valev Seina kureeritud näituse nimi. "Pika laua" taha kutsus aprillis 50. sünnipäeva tähistanud kunstnik need kolleegid, kes on teda enim mõjutanud. Kokku sai erakordselt mitmekesine seltskond, kelle taiesed ühele näitusele tavaliselt kokku ei satu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Aastal 2014 sellised näitused väga moes ei ole, sest suuremad näitused on kuraatorinäitused, kus siis kuraator paneb oma nägemuse järgi pildi kokku. Siit ja sealt kokku pandud näitusi on vähe. Minu arust seda tervislikum on seda näitust siin näha praegu," ütles graafik Urmas Viik.

Tööde valimisel andis Sein kunstnikele õiguse otsustada, mida nad tahavad näidata.

"Need tööd on osaliselt valitud minu poolt, aga suures osas ka kunstnike poolt. Päris nii ei olnud, et sain selle, mida ma tahtsin, sest paljud tööd on juba vahetanud omanikku ja kusagile mujale läinud. Valdavalt ma andsin ikkagi neile õiguse otsustada, mida nad tahavad näidata," rääkis Sein.

Pika laua taha kutsus Valev Sein teiste seas Urmas Viigi, Lemming Nageli, Peeter Alliku, Jaan Toomiku, Orest Kormasovi, Katrin Pere, Simsoni Seakülast, Leonhard Lapini, Maria-Kristiina Ulase, Agur Kruusingu, Juss Piho, Mats Õuna ja Andres Koorti.

"Nad on ideoloogiliselt ja maailmavaateliselt ja vormiliselt niivõrd erinevad kunstnikud, kes on siia kokku kutsutud lihtsalt selle sõpruskonna printsiibi põhjal. See näituse tervikuks sidumine oli üsna suur väljakutse," ütles graafik Viik.

Näitus "Pikk laud" jääb Reigi pastoraadis avatuks 24. augustini.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: