Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Simson von Seakyl: vana peeruna meenutan oma seiklusrikast elu

Simson von Seakyl’i skulptuurinäitus „SÜGISMÕNU – paugutaja Seakülast“
Simson von Seakyl’i skulptuurinäitus „SÜGISMÕNU – paugutaja Seakülast“ Autor/allikas: PUKM

Homme avatakse Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Simson von Seakyl’i skulptuurinäitus „SÜGISMÕNU – paugutaja Seakülast“.

Seaküla Simsoni skulptuuride näitusel on eksponeeritud umbes 30 pronksfiguuri ja fotod tema suurematest tellimustöödest.

Simson von Seakyl kirjutab enda kohta järgmist:

„Sündisin jõulukuul 1959 Jõhvis. Adolf Kesleri nimelise Keskkooli lõpetasin 1978. aastal. Üritasin õppida nii Tallinna Ehitusmehaanka Tehnikumis arhitektuuri ja Tallinna Pedagoogilises koolis lasteaiakasvatajaks. Mõlemad jäid pooleli, sest Punaarmee 40. väliarmee vajas minu abi Afganistani mässuliste mahasurumisel. Kunstiinstituuti (ERKI) astusin 1981. aastal ja lõpetasin 1988.

Pärast seda astusin Tartu Ülikooli, mis kahjuks jäi pooleli. ERKI lõpetamise järel olen olnud stabiilselt vabakutseline. Kunstiinstituudi eel ja ajal olen pidanud kärujuhi ametit Dvigateli tehases Tallinnas, agressori ametit Afganistanis, laadija ametit Tallinna Limonaadi Tehases, maaparandaja ametit Saaremaal, õpetaja ametit Jõhvi Kunstikoolis, ehitaja-montaažniku ametit Venemaal ja Gruusias. Näitustel olen esinenud nii siin ja sealpool isamaa piire. Minu töid ei ole Antarktikas, Arktikas, Göönmaal, Kesk-Aafrikas.

Suuremad tööd on olnud:

Pöff’i hunt Solarise keskuses Tallinnas, „Siil“ Siili tänavas Tartus, „Lehm“ Karjamaa pargis Tallinnas, Pitka monument Fort St. James Britt Columbias Kanadas, Arvo Pärdile pühendatud „Noormees jalgrattaga“ Rakveres, „von Glehn“ Nõmmel Tallinnas, „Alutaguse hirv“ Jõhvi ringteel, „Viikingilaev“ Sipoos Soomes, Tuvikujulised teetõkised Tallinna linnas ja Kaljo Kiisk Jõhvis.

Tänasel päeval, vana peeruna meenutan oma seiklusrikast elu või modelleerin ja valan oma ateljees skulptuure pronksi või jälgin luikesid, parte ja rebaseid binokliga oma palktares Suurekivi talus, Seakülas, mis asub mere kaldal Lahemaal.

Oma näitusega soovin Sinule head tuju siia kohati küllaltki masendavasse maailma.“

Näitus navatakse neljapäeval, 23. okoobrill kell 16.00, samal ajal avatakse ka Jaan Elkeni ja Ain Toimi näitused. Simsoni näitus jääb avatuks 7. detsembrini 2014.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: PUKM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: