Pärnus avati teine näitus sarjast "Eesti Vabariik 100": fookuses on okupatsiooniaja kunst ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avati teine näitus sarjast "Eesti Vabariik 100". Seekord eksponeeritud okupatsiooniaja kunst annab võimaluse võrrelda, kuivõrd erinevad Eestisse jäänud kunstnike tööd nende omadest, kes siit vabasse maailma pääsesid.

Mark Soosaare ja Jüri Haini kureeritud näitus toob kunstisõpradeni Teise maailmasõja ajal ja sellele järgnenud okupatsiooniaastatel loodud kunsti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Stalini eluajal polnud kunstnikel suurt muud võimalust kui suurt juhti või sotsialismi ülistavaid teoseid vorpida, muidu näitusele ei pääsenud. Esinduslik valik sel samal traagilisel perioodil sündinud pagulaskunstist annab vaatajale võimaluse võrrelda, kui erinevad on teemad.

"Esimene asi, mis minule mõju avaldas, oli esimene okupatsioon. Ja kohe järsult ta muutub. Esimene okupatsioon ja kunst on niisugune filosoofiline ala, kohe see kajastub ka kunstis. On sellised realistlikud, sotsrealistlikud tööd: kolhoosikord, normide täitmine, vilja riigile. Ikkagi kunst ju muutub ideoloogiliselt. Milline ideloogia, vastavalt sellele muutub kunst," selgitas kunstnik ja Pärnu kunstikooli endine direktor Peeter Somelar.

Paljud tollased Evald Okase, Richard Sagritsa, Lepo Mikko, Juhan Muksi, Nikolai Kormašovi tööd ja teiste teosed mõjuvad oma püüdlikkuses võimule meele järele olla suisa naljakana.

Hruštšovi sula järel pööratakse eesti kunstis uus lehekülg. Noorte maalijate Ilmar Malini, Enn Põldroosi, Jüri Arraku ja teiste looming näitab juba, et loojal on suurem vabadus kunsti teha.

Oma kogude meistriteoseid lähetasid selleks näituseks Pärnusse Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Virumaa Muuseumid, Viljandi Muuseum, Kondase Keskus ja Underi-Tuglase Kirjanduskeskus.

Näitust saab vaadata 8. märtsini.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: