85-aastaseks saav Enn Põldroos: olen pöördunud digivõimaluste poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Enn Põldroos.
Enn Põldroos. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

21. mail tähistab kunstnik Enn Põldroos 85. sünnipäeva, 25. mail avab ta Tallinnas Vabaduse galeriis isiknäituse "Pea käib ringi", kus esitleb ka raamatut "Circletown".

Enn Põldroos kirjutas oma näituse ja raamatu eel väikse selgituse, kus ta oma loominguga parasjagu asub:

"Olen püüdnud fikseerida sündmusi iseendas, tundes ka kohe uurijahuvi, kuidas need nägemiskillud seostuvad väljapoole jääva maailmaga. Nii sünnivad pildid, aga ka tekstid. Mis neil vahet! See kõik paneb pea ringi käima, kuid ei kustu lootus, et parimatel hetketel võivad nad ka ehk teed näidata.

Olen pöördunud digivõimaluste poole, nimetades oma pilte digimaalinguteks. Ennast olen nimetanud aga alati maalikunstnikuks. See tähendab, et suhtun oma digitöödesse samasuguse maalilise nõudlikkusega, nagu pintsel käes maalides. Õnneks tänapäeva tehnika võimaldab seda, Kuid võimaldab rohkematki.

Digitöö on piisavalt operatiivne et haarata kiiresti käest libisevaid kujutluspilte. Samas aga pakub küllaga kujundusvõimalusi, mis poleks saavutatav "käsitsi" töötades. -- suuremat täpsust värvi- ja struktuurivalikutes, fotode ja tsitaatide lisamist (tihti minu enda varasematest töödest) – ja ei tea, mida veel. Loodan, et ka uusi mõttekäike.

Nende piltidega kuulub ühte maailma ka üheaegselt publiku ette astuv raamat "Circeltown". Selles kirjeldan sündmusi, mis tõenäoliselt ei saa teoks kunagi, kuid mille idud peituvad meis endis. Mida me harilikult ei märka, kuid mis võivad teha haiget nii meile kui ka teistele.

Ka kirjutades ma tegelikult maalin, tundes mõnu värvide ja struktuuride rütmist. Nii sõnad kui ka nähtavad kujundid sünnivad ühest ja samast katlast.

Digimaalingutel on minu jaoks veel üks raamatutega ühine võlu – nad on tirazheeritavad, mis lisab demokraatlikkust ja kättesaadavust inimestele."

Näitus on avatud 13. juunini.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: