Kristjan Mändmaa: Viljandis on kohutavalt palju kunstiharidusega inimesi, aga puudub esindusgalerii ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

Kujunduskunstnik ja Viljandi Kunstikooli direktor kommenteerib Viljandi kunstielu. Lõik kommentaarist ilmus 20. oktoobri "OPis", terve video on nähtav kultuuriportaalis.

Kristjan Mändmaa:

"Viljandi on selle poolest huvitav linn, et siin puudub tegelikult esindusgalerii. On olemas linnagalerii, aga ta on peidetud kuhugi raamatukogu ülemisele korrusele, nii et päris paljud elanikud isegi ei tea, kus galerii asub. Aga teistpidi jällegi on siin 15-20 kohta, kus toimuvad näitused üsna regulaarselt. Kondase keskus on siin kindlasti lipulaevaks, linnagalerii asub samamoodi mitmes saalis, ja väiksed galeriid nagu Enn Põldroosi galerii ja üks huvitav ameeriklase galerii. Kunstikoolil on nüüd oma galeriipind olemas, nii et neid väikseid kohti on päris palju ja kunstielu või näituseelu on vägagi aktiivne.

Veel üks huvitav asjaolu Viljandi puhul on see, et selline amatöörkunstnike isetegevuslik rühmitus, mis oli siin hästi aktiivne 70ndatel, 80ndatel aastatel ja 90ndatelgi veel, on nüüd ära kadunud. Juhtfiguurid on tagasi tõmbunud või surnud. Aga jälle ei saa öelda, et kunstielu ei oleks Viljandis. Sellist rühma ei ole, mis teeb kevadnäitust või sügisnäitust, aga on kohutavalt palju inimesi, kes on kõrgema kunstiharidusega. See on päris üllatav, et kui kunstikool otsib endale õpetajat, siis on valik on päris lai – kes on õppinud moodi, kes arhitektuuri, kes on lavakujundust õppinud, kes on filmi õppinud kuskil. Ja teevad oma igapäevast tööd kas Ugala teatris või iseseisvalt tegelevad siis nii-öelda loomemajandusega. Kunstiinimesi on tõesti väga palju. Ma arvan, et kultuuriakadeemial on sellega palju pistmist, et on selline mõnus atmosfäär, kus inimestel meeldib viibida, ja see on kohale toonud palju kunstiringkonna tegelasi.

Kondase galerii on tõesti eriline selles mõttes, et ühtepidi ta on unikaalne kui sellise naiivse kunsti näitamise ja kogumise koht, aga sellega kaugeltki asi ei piirdu. Seal on isegi kuus erinevat ruumi, kus saab teha korraga näitust ja see ei olegi imelik, kui seal majas korraga ongi kuus erinevat näitust. Ja see diapasoon ulatub ikka päris laialt ühest servast teise. Seal on olnud ka kaasaegse kunsti näitusi, on olnud sellise viisaka pallasliku kunsti näitusi, on olnud naivismi näitusi, kõiksugu näitusi on seal olnud. Ja külastatavus on ka päris hea – see koht jääb sellise pühapäevase jalutuskäigu ringi peale kenasti. Kondase keskus on teinud kogu aeg head tööd, aga iseäranis aktiivseks on ta muutunud viimasel ajal, kui Gregor Taul on olnud seal kuraator.

Üks asi, mis on kunstikooli puhul tähelepanuväärne, on see, et õpetajad ju iial ei tea, mis neist lastest saab, nemad lahkuvad kunstikoolist üheksandas klassis, siis on neil veel terve pikk gümnaasium käia, mõni läheb kunstikõrgkooli, kas nad kunagi ka kunstnikuks saavad, seda saab aeg näitama, nii et õpetajad annavad oma parima, aga neid vilju nopivad kuskil mõned teised inimesed ja juhendajad."  

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: