Arvustus. Raul Vaigla kõrgustesse pürgiv instrumentalistika

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kitarrist Raul Vaigla Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Uus plaat

Raul Vaigla

"Heights" (ise välja antud)

8/10

Hea on vahel tunnistada enda tobedaid hoiakuid - minu kuvand eesti bassisõrmitsejate raudvarasse kuuluvast Raul Vaiglast pärineb 80-90ndate vahetusest, mil värskeid laineid tõid hoopis metal’i uudsed suunad koos sõjakate ja futuristlike kalasabakitarridega. Iganevas paralleelmaailmamullis toiminud ja Tartu Muusikapäevade vaimu kandnud siinne akadeemilise rocki skeene üheks ikooniks oli kindlasti aga ka Vaigla oma lõuaaluse fretless-bassimisega.

Aastad on läinud, kalasabad karikeeritud ja nüüd kuulan tema teist sooloplaati aina kasvava äratundmisrõõmuga. Albumi väärtuseks kujunevad just needsamad paari-kolme kümnendi tagused kajad, instrumendi põhine virtuoossus ja esteetika - finessid, mis loomulikult elavad ka tänapäevas, kuid vajavad siiski aegajalisi meeldetuletusi keset masinlikkuse merd.

Vaigla bassinärvi äratajaks olnud Miles Davise 1982 aasta albumi "We Want Miles" jooned on kergelt tabatavad ka tema värskel plaadil, pluss kosutaval määral meeneid Ultima Thule ja miks mitte ka ansamblite Radar ja Seitsmes Meel vaibidest. Kaasavaraks muidugi tubli annus punksutavat fusion-jazzi. Retrohõiked pole kettal aga valdavad; olulisel määral katab pilti minimalistlik, haarav meditatiivsus ja paitava aktsendina on lisatud Marie Vaigla sümpaatseid vokaaltäiendusi. Näiteks The Doorsi "Riders On The Storm'i" riskantsevõitu taaskäsitlemisega on päris hiilgav ja tüüne desert-blues-tase tabatud. Pinget pakkuvaid pudinaid on veelgi, kuigi haaret lõdvendavad paar üldpilti kahvatavat traditsionaalsemate püüetega pala. Aga siiski-siiski - muusikakaevurite lubatud maa on nüüd küll uue sihtkoha soovitusena kaevetöödeks avatud.

"Guide Me Home":

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: