Terje Ojaver esineb Paldiskis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Terje Ojaver oma skulptuuridega
Terje Ojaver oma skulptuuridega Autor/allikas: plus.google.com

Terje Ojaveri isiknäitus “Enne lugude unustamist” Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis on avatud kuni 30. juulini. Ta on teinud abstraktseid ja figuratiivseid monumente, kohaspetsiifilisi installatsioone, performatiivseid parafraase, klassikalist skulptuuri, videot.

Figuurile, enamasti kunstniku enesekujutisele rajatud tööd, kas siis objektide, video- või slaidipiltidena, moodustavad tema loomingus vaid ühe, kuigi viimasel ajal üha tähtsama tahu.

Kunstnik on viimaste aastate töid sageli pealkirjastanud autoportreedena, kuid ei ole taotlenud autobiograafiliste seikade ega oma elu või sellest tuleneva üldistuse visualiseerimist. Ta on läinud kaugemale ning kasutanud omakuvandit mütoloogiliselt, aegade jooksul kinnistunud ning ikka ja jälle tõlgendamist leidnud väärtushinnangute esitamiseks. Ta jutustab enda kuvandi kaudu naisest: naiskunstnikust, tema reaalsest ning illusoorsest positsioonist, aga ka abikaasast, emast, tütrest, tema vabadusest ja kohustustest, tugevusest ning allaandmisest.

Terje Ojaveri figuurid on vaimukad ja naljakad, üsna sageli aga eelkõige tragikoomilised, just nagu on seda elu ise. Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumi näituse saatetekstis põhjendab kunstnik, et “vahel juhtub asju ja meeleseisundeid, mida ei saa unustada; mida peab jagama”, et siis “need lood unustada”. Kuid just nii, nagu see on toiminud suulise pärimuse korral, nii toimib see Terje Ojaveri figuuride-metafooride puhul: jutustaja vabameb asjade ja meeleseisundite painest nende jagamise ehk siis lugude edasiandmise abi, kuid kuulaja ei saa neid unustada, tema peab neid omakorda jagama.

Adamsoni Ateljeemuuseumis on väljas küll ainult neli teost, kuid need annavad väga hea pildi kunstniku viimase aja kunstimõtteviisist, enamgi veel: neis on midagi, mis kõneleb aegade alguse viisil meie ajast ja meist endist.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: AAAmuuseum

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: