August Künnapu: kunstinäitus on nagu tankla ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

"OP" käis külas kunstnik August Künnapul. Kuna saatesse mahtus, nagu ikka, vähem, kui kaadri taha, siis vaadake kogu intervjuud kultuuriportaalist. Lisatud on toimetatud tekst.

Taustaks: August Künnapu näitus "Argipäev ja lõpmatus" avatakse 12. novembril Vaal Galeriis.

Margit Kilumets: Sinu maalid, August, kiirgavad üüratut positiivsust. Kuidas sa selle saavutad?

August Künnapu: See on hea küsimus. Ma ei tea, mul on positiivne maailmasse suhtumine, ma arvan. Et eelkõige sealt? 00:16:54

Aga tänapäeval see ei ole popp. Popp on olla piinatud ja rääkida sellistest kriitilistest asjadest ja ja toonid on pigem hallid kui värvilised. Sinul on täpselt vastupidi. 00:17:06

See on õige, jah, et palju on maailmas sellist müra, mis kandub ka paraku kunstniku loomingusse. Palju on ängi või mingit viha või kadedust. Hästi ilusasti ütles Tiibeti müstik Sogyal Rinpoche, et tänane kunst on paljuski piiratud, kuna oleme unustanud kunsti püha eesmärgi: vahendada inimeste tõelist olemust ja nende kohta universumis, tuletada neile ikka ja jälle meelde nende elu väärtusi ja lõputuid võimalusi. Minu meelest on see täpne tsitaat.

Nii et sinu kogemuses on inimesed pigem positiivsed, värvilised. Värvide pillerkaar sinu maalidel räägib sellest.

Jah. Vaal Galerii näitus "Argipäev ja lõpmatus" just räägibki ühest küljest argielu siginast-saginast. Et kuidas üks mees tehasehoonest väljub või üks poiss on teetseremoonial kõrbes või tütarlapsed on balletisaalis, vahetavad mõtteid. Kõik need inimesed viibivad hetkes. Nad ei tegele minevikumälestustega ega heieta mõtteid lootusrikkast tulevikust, nad katsuvad viibida hetkes.

Kunst on tihti selline natuke… kas külm või leige, aga mind huvitab just kirglikkus.

Mis sind inspireerib? Kui sa hommikul tõused ja mõtled, et täna on hea päev maalimiseks, siis mis sulle jõudu annab? Mis sind tõukab?

Kogu universum oma mitmekihilisuses. Inimesed kohvikus või reisimine või mingisugused vanad 30ndate aastate fotožurnaalid või hoopis mingid nõukogudeaegsed postkaardid… Kõik on, kõik inspireerib.

Kuidas sa maalid? Kas vaikuses?

Ei, ma kuulan hästi palju muusikat. Uus näituse pealkiri on "Argipäev ja lõpmatus" ja et seda lõpmatuse efekti saavutada, mul on paljudes töödes kerge retrohõng. Näiteks üks varajane töö on 30ndate stiilis art deco’lik tantsupidu. Või siin uuematest see kõrbepilt, siin on mingi vanaaegne samovar. Teisest küljest ma üritan seda kaasaega viia, mida ma hetkel tunnen või kust sain inspiratsiooni – isaga olime Sahara kõrbes päevakese, kolasime ringi. Siis ma üritasin seda tunnet taastada selle pildi loomisel.

Kuidas sa üldse isaga loominguliselt suhtled? Ma saan aru, et isegi tema kui arhitekt (Vilen Künnapu - toim.) on sinu mõjutusel haaranud pintsli ja hakanud maalima?

Isa on viimased 40 aastat juba väga suur kunstifänn, eelkõige maalikunsti huviline olnud, tal jälgib, kuhu suunas kunst liigub ja tal on kõik kunstialbumid kodus ja ta on üle maailma põhjalikult kunstimuuseumid läbi kamminud, ja üks neli aastat tagasi ma võibolla julgustasin… Ta vesivärvidega tegi mõned pildid, aga ma ütlesin, et võta akrüülid ja võta korralik lõuend ja et mis sa jamad? Ja kuidagi võib-olla sealt ta mingi algtõuke sai. Teisest küljest on ka tema mind palju innustanud, me ikka arutame üksteise nii lõpetatud kui ka pooleliolevaid töid ja see on viljakas dialoog olnud seni.

Kuidas te arutate? Kas ta tohib sinu suhtes kriitiline ka olla või sa pahandad, kui ta väga otse ütleb?

Ei pahanda, vahel see just motiveerib. Ma olen natuke laisk ka ja kui ta ikka lajatab, et ilgelt sitt pilt on, ma võtan ennast kokku ja läheb natuke aega mööda ja valmib sest väga hea pilt. Vahel on nii, et kui keegi lihtsalt tõstab häält, ei peagi ütlema, mida teha, aga vahel mingi õiendamine motiveerib ka.

Aga kas sina tema majade kohta tohid ka pahasti öelda? Et ilgelt sitt maja?

No vahel olen vist öelnud ka (naerab). Aga jah, see vist hästi ei mõju, aga eks ta mingeid asju võtab kuulda.

Kas on veel mingeid asju peale muusika, mis sinu loomingulise protsessi juurde kuuluvad tingimata? Kuidas sa üldse muusikat kuulad – kas klappidest või mürtsub kuskil siin kõlaritest või?

Pigem ikka kõlaritest ja vastavalt stiilile. Et kui on selline 30ndate aastate art deco'lik tantsupidu, siis ma üritan kuulata just selle ajastu muusikat või kõrbepildi puhul näiteks Maroko gnawa kõrbemuusikute palu ja nii vastavalt sellele, mida ma teen. Vahel ma olen selline uimane ja kurk on valus ja siis on vaja sellist hoogsamat underground diskomuusikat, et kuidagi käima saada.

Aga teised kunstiliigid näiteks inspireerivad? Õhtul loetud raamat või mingi kontsert, kus sa käinud oled? Kas sa tajud sellist sidet teiste kunstiliikidega?

Jaa, kindlasti. Võib-olla otseselt nagu näiteks maalikunstiga ei olegi nii. Ma võib-olla vaatan mingit ägedat maalinäitust, aga et ma olen sihuke oma maailma tegelane, siis sellist asja ei ole, et haarad pintsli ja üritad midagi jäljendada. Palju on kunstis sellist mahapanemist. Ma tunnen, et see nagu pole päris see.

Mida sa nendele inimestele kaasa ütleksid, kes 12. novembrist alates tuleksid sinu pilte vaatama Vaal galeriisse?

Ütleksin, et olete teretulnud. Hea kunstinäitus on nagu positiivse energia tankla, sealt saab ammutada nagu bensiinijaamast saab diiselkütust, ja galeriis ägedalt näituselt saab sihukest positiivset võnget, kas siis üheks õhtuks või mõni saab eluks ajaks, kuidas keegi.

Kas ühte argipäeva või lõpmatult.

Jah! Nii üht kui teist.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: