Galerii: välisministeeriumi kultuuripreemiad pälvisid Veljo Tormis ja Aare Hõrn ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1452000000000 | amCalendar}}

Välisminister Marina Kaljurand andis 5. jaanuaril üle välisministeeriumi 2015. aasta kultuuripreemiad helilooja Veljo Tormisele ja Obinitsa soome-ugri kultuuripealinna peakorraldaja Aare Hõrnale.

Välisminister Kaljurand tunnustas kultuuripreemiaga helilooja Veljo Tormist, kelle möödanikku tänapäevaga ühendav helilooming on eesti koorimuusika maailma viinud. "Meile on enesestmõistetav, et enamike eesti kooride repertuaaris on Veljo Tormise looming ja laulupidu on raske ette kujutada ilma tema teosteta. Tormis on õpetanud meid rahvalaulust lugu pidama ning on oma loomingu kaudu tõestanud rahvalaulude aegumatust,“ lausus Kaljurand. "Eesti ühe suurima koorimuusikahelilooja looming on näiteks meie esinduskooride Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Ellerheina vahendusel maailma jõudnud,“ sõnas välisminister.

Tormise loomingu inspiratsiooniks olnud regilaulus ühinevad sõna ja keel kultuuri kandvaks koodiks. Tormis tunnistas "Aktuaalsele kaamerale", et see ürgne jõud on meis alles. "Regilaul on uuesti sündinud. Sel ajal, kui hakkasin aktiivsemalt tegelema, alguses olin skeptiline, ma ei uskunud, et sellest saab asja, siis hakkas Viljandi poolt ja siit-sealt veel kostma teisi hääli ja olin sunnitud selle ameti uuesti omandama. Ma alguses püüdsin teisi õpetada, pärast hakkasin ise õppima," selgitas Tormis.

Maailmas on toimunud mitmeid Tormise loomingule pühendatud festivale ning tema muusikat on teiste seas esitanud näiteks The Kings' Singers, Hilliard Ensemble, Holst Singers ning kammerkoor Kwintessen.

"Tunnustame Aare Hõrna soome-ugri kultuuripealinna tiitli Obinitsa toomise ja kultuuripealinna projekti eduka läbiviimise eest,“ lausus välisminister Kaljurand. "Aare Hõrn on Obinitsas seisnud juba aastakümneid koostöö ja kultuurivahetuse eest meie hõimlastega teisel pool piiri. Obinitsa kultuuripealinnaks olemine ei tähendanud üksnes Obinitsa küla, vaid Setomaa ja Eesti tervikuna nähtavaks tegemist ning veelgi olulisemana soome-ugri rahvaste tutvustamist maailmas,“ lisas ta. 2015. aastal oli Setomaa küla Obinitsa soome-ugri kultuuripealinn.

Hõrn kinnitas, et kultuur aitab just siis, kui diplomaatia jõud otsa lõppeb. "Kui ülevalpool on ilm jäine, siis all peab olema soe, et juured ellu jääksid," kommenteeris ta. Obinitsa projekti loeb Hõrn kordaläinuks siis, kui kultuuripealinna tiitel üle antud.

Välisminister Kaljurand andis üle välisministeeriumi tänukirja Liisa Ojaveerile, kes tegi kultuurinõunikuna seitsme aasta vältel Soomes silmapaistvat tööd Eesti kultuuri tutvustamisel. "Hindame kõrgelt Liisa Ojaveeri tööd ja pühendumust kultuurikontaktide sõlmimisel ning seeläbi teineteise mõistmise suurendamisel eestlaste ja soomlaste vahel. Tema tegevuse kaudu on ennekõike Eesti kultuur aga ka meie kodumaa tervikuna saanud lähedasemaks väga paljudele soomlastele,“ lisas välisminister.

Välisministeeriumi kultuuripreemia on tunnustus Eesti loomeinimestele, kes on Eestit rahvusvaheliselt tutvustanud või tutvustanud maailma kultuuri Eestis. Esimest korda anti kultuuripreemiad üle 2010. aasta jaanuaris ning käesoleval aastal tunnustab välisministeerium loomeinimesi juba seitsmendat korda.

Eelmisel aastal said välisministeeriumi 2014. aasta kultuuripreemia Eesti muusikaettevõtluse arendaja ja muusika ekspordi edendaja Helen Sildna, Eesti muusika tutvustamise eest Hiinas Madis Kolk ning Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: