Madis Kolk: enam ei saa rääkida stampset juttu, et kommertslavastused on ainult puhas rahateenimise vahend ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Teatrikriitik Madis Kolk käis "Terevisioonis" analüüsimas möödunud teatriaastat ning andmas enda kommentaari enimkülastatud etendustele.

"Teatrite külastatavuse esikolmik ei üllata väga - kõik need teatrid on ka väga tugeva turundustegevusega ning nad mängivad etendusi samuti lastele ehk nad hoolitsevad just mitmekülgse katmise eest," tõi Madis Kolk välja "Terevisioonis", et näiteks Estonia puhul näitab 185 000 külastust lisaks kohalikele teatriasutajatele ka meie põhjanaabreid. "Ei saa enam rääkida stampset juttu, et kommertslavastused on ainult puhas rahateenimise vahend - kui sa ikka tead, et need ja need lavastused toovad sulle publiku, siis sa teatrina end väga lolliks teha ei saa."

Enimkülastatud etendused Eestis olid:

1. Teater Vanemuine "Lotte Unenäomaailmas"

Kolk ütles, et see oli juba kolmas Vanemuise Lotte-lavastus ning leidis, et järjed enamasti ikka töötavad, ent seda ei saa teha ilma sisulise väärtuseta. "Üks Valgevenes elav tuttav näitas pilte, kus ta lapsed on Lotte nukkudega ning küsis, et millal Valgevenes Lotte filme näha saab," sõnas ta, et lavastus tuli välja alles novembri lõpus, aga jõudis juba esikohale.

2. Rahvusooper Estonia "Tsirkusprintsess"

"Kui ma õigesti aru olen saanud, siis viimane "Tsirkusprintsessi" Eesti lavastus oli 50 aastat tagasi, kui peaosa laulis Georg Ots," leidis Madis Kolk, et see on täielik kindlapeale minek ning ei ole üldse üllatust, et see esikolmikusse jõudis.

3. NO99 muusikaline antiik-tragöödia "Savisaar"

"NO99 oskab end hästi turundanda ning Nordea saal mahutab palju publikut," ütles Kolk, et "Savisaar" oli väga võimas ning hästi välja mõeldud, aga sisuliselt kätkes ta tegijatele riski. "Ka üldlaulupeo korraldamine kujutab riski, aga ideelisel tasandil oli ta küllaltki kindlapeale minek - oli teada, et on kaks leeri, kes mõlemad tulevad kohale."

Lõpetuseks leidis Kolk seda, et meelelahutuslikum ja estraadlikum pool teatrist ei näita kindlasti seda, et inimesed ei soovi kaasa mõelda ühiskondlikul tasandil. "Pigem näitab see inimeste tasakaalu."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: