Keelesäuts. "Dekaad" ei tähenda kümmet aastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Egle Pullerits Ülo Josing / ERR
Egle Pullerits Ülo Josing / ERR Autor/allikas: ERR/Ülo Josing

Mida tähendab sõna "dekaad"? See on lihtne: kümme päeva, kümmepäevak, kümnend. Tihti võib dekaadi (õiges tähenduses) kohata ilmateates, kui vaadatakse ilmakaarti ja püütakse ette näha järgmise kümne päeva ilma. Tegelikus keelekasutuses selle dekaadiga aga enam lihtne pole, sest seda tajutakse ka kümne aasta tähenduses.

Mõned näited:

Toomas Hendrik Ilvese võimudekaadloomulikult mõeldi president Ilvese kümmet aastat võimul.

Luu- ja liigesehaiguste dekaad 2000–2010 – ka siin on ilmselge väärkasutus ja mõeldud on aastakümmet. Pealkirjana võib kenasti kirjutada ka "Luu- ja liigesehaigused 2000–2010".

Lugu pealkirjaga "Euroala ootab kaduv dekaad" keskendub samuti järgmisele kümnele aastale, mitte kümnele päevale, nagu võiks arvata.

Küll on nende näidete kõrval hea leida, et mõned siiski tajuvad eesti ja inglise keele erinevust, kus decade tõepoolest tähistab aastakümmet. Nii võib näiteks ühest blogist lugeda postitust "Tihe dekaad kodumaal", kus räägitakse kenasti sellest, mida kõike Eestis kümne päevaga teha jõuab. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: