Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna avatakse näitus "Edela-Eesti anarhismi eripärad"

Kuraator Janno Bergmann
Kuraator Janno Bergmann Autor/allikas: Mikhail Grigoriev/FB

Täna avatakse Kaliningradi kaasaegse kunsti keskuses näitus "Edela-Eesti anarhismi eripärad", mis tutvustab foto- ja videodokumentatsiooni kaudu Pärnuga seotud kunstnike loomingut 1990ndate aastate lõpust tänapäevani.

Koostatud näitus ei püüagi kronoloogiliselt hõlmata Edela-Eesti anarhismi kõiki ilminguid, teatas kuraator, samuti ei sea neid ka hierarhilisse süsteemi või järjekorda. Korraldajate sõnul on tegemist meelevaldsete valikutega, mille printsiipideks on põnev kunst ja põlvnevus Edela-Eesti anarhismi viljastavast pinnasest.

Mõiste "Edela-Eesti anarhism" ei ole ametlik termin, selle ütles välja kunstiteadlane ja kuraator Eha Komissarov üpriski juhuslikus situatsioonis. Pärnu koolkonna iseloomustamiseks sobib ta aga suurepäraselt, olles sisuliselt loogiline ja brändina intrigeeriv.

Edela-Eesti on just see koht, kus kuurortlinnana tuntud Pärnu Eesti kaardil asub. Anarhismi all ei ole siinkohal mõeldud poliitilist positsiooni. Pigem viitab see määratlus Pärnu koolkonna tegutsemisele väljaspool kunstimaailma hierarhiaid ja väljakujunenud traditsioone.

Välimiku hindamisel ei pruugi Edela-Eesti anarhistliku koolkonna kunstnike vahel alati ühisjooni leidagi, kuid sisuliselt ühendab neid performatiivsus - loomingut käsitletakse pigem protsessina kui usina rühkimisena eesmärgi poole. Performance on sageli ka kunsti aineseks, seda nii maalis, graafikas, skulptuuris, installatsioonis, fotos kui mõistagi videos

Näitus avatakse täna kell 20.00.

Kunstnikud: Janno Bergmann, Billeneeve, Ville-Karel Viirelaid, Andrus Joonas, Tanel Saar, Siram, Sorge, Rauno Teider, Cnopt, Art Container, Rubens, Tsirkus-Kunst-Teater "Põleva Kaelaga Kirjak".

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: