Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Voronja galerii avab suvehooaja Sandra Jõgeva näitusega "Usu küsimus"

"Usu küsimus" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Laupäeval, 11. juuni kell 14–18 avab Peipsiveerel vanausuliste külas asuva Voronja galerii oma kolmanda hooaja näituse, mis tegeleb küsimusega, kuidas inimesed jõuavad religioonini. Näituse autor on Sandra Jõgeva.

Lisaks näitusele avatakse Voronja väike toidufestival, kus pakutakse kohalikule piirkonnale iseloomulikke toite – Peipsi kala, vanausuliste köögi toite, usuteemalisi maiustusi ja palju muud.

Näitusel saavad sõna kristlikesse kogudustesse kuuluvad inimesed − nii uuematesse kui ka vanade traditsioonidega kogukondadesse. Intervjueeritavate seas on nii koguduste lihtliikmeid, kirikus töötavaid või teoloogilise haridusega inimesi, nii neid, kes on usu saanud kaasa oma perekonnast kui ka neid, kes on selle leidnud pikkade otsingute tulemusena. Näituse autori Sandra Jõgeva sõnul tulevad näitusel "kapist välja" mõned kuulsused, kes räägivad oma loo seoses religiooniga. Kõigil intervjueeritavatel on sügav suhe usuga ning mõned neist on kuulunud ka mitmesse taolisse ühendusse.

Sandra Jõgeva on viimase 15 aasta jooksul kuulnud palju lugusid religioossetest ühendustest siinsamas Eestis, mis neelavad inimesed endasse, olenemata nende haridusest või sotsiaalsest positsioonist. Sandra Jõgeva on usurühmitusi ja religioosseid kogukondi 9 aasta jooksul ka sihipäraselt ja "antropoloogilisest“ huvist külastanud ning loonud nende põhjal ka varem mõningad kunstiteosed.

Näituse külalisesinejaks on Art Container (Tanel Saar, Janno Bergmann, Kilian Ochs) installatsiooniga "Taevane kuningriik"/"Kingdom of Heaven". Näituse graafiline disainer on Eva Sepping. Fotode autorid on Eva Sepping ja Rasmus Merivoo, tehniline abi Tanel Saar, Kilian Ochs ja Rasmus Merivoo. Erilise tänu osaliseks saavad Taavi Toom, Imbi Arro, Reet Eru, Teet Raudsepp, Kristin Kalamees, Annely Aaslaid, Arne Maasik, Krista Sokolova ja Heie Treier. Näituse helikujunduse autor on Ardo Ran Varres.

Voronja galerii kolmanda hooaja avapidu toimub aias, kus väikesel toidufestivalil pakuvad omakülamehed Mesi Tarest suitsuahjus tehtud kohalikku Peipsi kala, Voronja galerii kauaaegne koostööpartner Maria Aleksandrovna võtab ette vanauliste köögi ja teeb nii paastuaegset taimetoitu kui ka paastu lõppu tähistavaid piduroogi. Näitusega haakuva kontseptuaalse pagarileti "Inglikliinik" avab kunstnik Fideelia Signe-Roots, kus pakutakse usuteemalisi maiustusi.

Voronja galerii jääb avatuks kuni augusti lõpuni. Galeriid saab külastada kolmapäevast pühapäevani, kell 12-18.

Voronja galerii asub Varnja külas, Peipsiveerel, vana kalurimaja paadikuuris. 2014. aastal, mil galerii avas esimese hooaja Kiwa kureeritud punk-näitusega "Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki.", väisas galeriid kahe kuu jooksul üle 1000 külalise. 2015. aasta suvel, kui galeriis oli avatud Mari Kartau kureeritud näitus "Comeback", külastas galeriid üle 2300 huvilise.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: