Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Otso Kantokorpi toob Voronja galeriisse „Seitse õde“

Otso Kantokorpi
Otso Kantokorpi Autor/allikas: Timo Setäla

Voronja galerii esimest juubelihõngulist hooaega kureerib Soome ajakirjanik, kunstikriitik ja kuraator Otso Kantokorpi, kes viitega Aleksis Kivi romaanile „Seitse venda“ toob galeriisse näituse „Seitse õde“.

Sarnaselt Kivi vendadele seisavad ka Voronja näituse õed väljakutsete ees leida oma koht muutuvas ühiskonnas.

Soome kirjaniku Aleksis Kivi tuntud teos „Seitse venda“ on ka Eestis olnud ääretult populaarne. See on lugu seitsmest vennast, kes üritavad leida oma kohta tulevases kaasaegses maailmas. Tuues paralleele Aleksis Kivi loole, on kuraator Otso Kantokorpi koondamas sel korral galeriisse seitse naiskunstnikku ehk „Seitse õde“, kes proovivad tänapäeval, postmodernseks tituleeritud ühiskonnas leida oma kohta.

Näitusel saab näha Soome nüüdiskunsti tippu kuuluvate naiskunstnike Kaisu Koivisto, Emma Helle, Tuuli Saarekase, Sanni Seppo, Minnamari Toukola, Milja Viita ja Pauliina Turakka Purhose loomingut.

Mis on need küsimused, millele kunstnikud püüavad vastust leida, kui kõik küsimused on juba küsitud ja vastatud? Mis juhtub näiteks kunstnike keskkonnatundlikkusega, kui see asendada jätkuva tehnoloogilise innovatiivsusega, mida kunstimaailm tänapäeval dikteerib? Kas on võimalik tänasel päeval luua kohaspetsiifilist kunsti igapäevaste lihtsate väikeste asjade ja nähtuste abil? Kas see on huvitav, isiklikult puudutav ja südantliigutav kunst?

„Need küsimused on näituse koostamise lähtepunktiks ja vastates kahele viimasele neist – usun küll, et see on võimalik,“ põhjendab Kantokorpi teemavalikut ja lisab: „Need seitse tugevat Soome naiskunstnikku räägivad oma loomingu kaudu paremas usus vaimustavat ja liigutavat lugu ning Voronja galerii on täpselt õige koht nende lugude eksponeerimiseks.“

Voronja galeristide sõnul sai galerii eelmisel suvel Peterburi kunstnikke võõrustades väga hea rahvusvahelise tagasiside. „Meid külastas suvel lausa rekordarv väliskülalisi, muuhulgas soomlasi, mis paljuski oli Otso teene, kes galerii fenomenist Soome blogisfääris kirjutas. Meil on väga hea meel, et Otso ettepaneku näitust kureerida vastu võttis ning esitleb galeriis Soome naiskunstnikke, kes ehk aitavad selles aina muutuvas maailmas uusi vaatenurki leida,“ selgitavad Voronja galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin kuraatori valikut.

Otso Kantokorpi on õppinud Helsingi Ülikoolis kultuuriantropoloogiat, teoreetilist filosoofiat, poliitilist ajalugu ja sotsioloogiat. Ta on alates 1985. aastast Helsingi Ülikooli humanitaarteaduste kandidaat. Kantokorpi loeb mitmetes Soome ülikoolides loenguid, muuhulgas annab ta seminare Helsingi Ülikoolis, Tampere Ülikoolis, Tarbekunsti Kõrgkoolis, Teatrikõrgkoolis ja Lahti Kunstiinstituudis.

Otso Kantokorpi on välja andnud kümneid raamatuid ning kureerinud mitmeid näituseid, lisaks on ta kirjutanud üle 4000 artikli paljudele väljaannetele. Aastatel 1998–2005 oli ta ajakirja Taide peatoimetaja, peale seda kuni 2010. aastani Kritiikin Uutiset peatoimetaja. Praegu on Kantokorpi vabakutseline ajakirjanik, kolumnist, teatmeteoste toimetaja ja kriitik.

Kantokorpi tegevust on pärjatud mitmete ajakirjanduse ja kunsti valdkonna auhindadega, sealhulgas on ta pälvinud 2005. aastal Soome Kultuurifondi kriitikupreemia ja 2011. aastal Kiasma nüüdiskunstisõbra tiitli. 2010. aastal nomineeriti Kantokorpi Bonnieri ajakirjanduspreemiale.

Voronja viies suvenäitus „Seitse õde“ avatakse Varnja külas 17. juunil 2018 ning seda saab näha augusti lõpuni. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: