Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Voronja galerii kolmanda hooaja näitus lõpeb kuraatorituuride ja sibulasupiga

Sandra Jõgeva
Sandra Jõgeva Autor/allikas: Leida Lepik

Peipsiveerel vanausuliste külas asuva Voronja galerii kolmanda hooaja näitus "Usu küsimus" on avatud veel vaid ühel päeval − 31. augustil kell 12-20. Kohal on näituse autor Sandra Jõgeva, kes viib läbi kaks kuraatorituuri (kell 16 ja 17) ning teeb kohapeal Peipsi sibulatest prantsuse sibulasuppi. Juba enne viimast näitusepäeva on ületatud ka galerii publikurekord − seda on suve jooksul külastanud üle 2500 huvilise.

Alates 11. juunist avatud olnud Voronja galerii kolmandal hooajal toimusid lisaks näitusele Tartu Uue Teatri lavastuse "Tiiger või tüdruk" etendused ning külaliskokkade ja elava muusika saatel eripalgelised õhtusöögid. Tänu hooandjatele paigaldati galerii aeda purjekujulised varikatused, ehitati õunapuu otsa maja ning lisaks sai aed nostalgiahõngulise valguslahenduse.

"Kolmandat suve jääbki meenutama galerii sõprade suur toetus. Hooandjate toel saime teha aias ümberkorraldused, mis nii meie, kui ka galerii külaliste kohaloleku mugavamaks ja õdusamaks tegid," ütles Voronja galerist Raul Oreskin. "Vähetähtis polnud ka heade sõnade hulk, millega külalised meid kohapeal kostitasid. Need annavad inspiratsiooni, et avada oma suvekodu ja galerii ka neljandal suvel," lisas galerist Kaili Kask.

Näituse "Usu küsimus" autor Sandra Jõgeva on viimase 15 aasta jooksul kuulnud palju lugusid religioossetest ühendustest siinsamas Eestis, mis neelavad inimesed endasse, olenemata nende haridusest või sotsiaalsest positsioonist.

""Pöördunu" elu pole pärast seda enam kunagi endine. Sekti satub inimene tavaliselt kriisihetkel, kui on midagi ränka ja parandamatut juhtunud kas tema era- või tööelus ning kui puudub piisavalt lähedaste inimeste toetav ring. Samal ajal on üldiselt ateistlikus Eestis igasugune usuline kuuluvus marginaliseeritud ning avaliku arvamuse jaoks on see kõik üks sekt puha. Elame ju riigis, kus ka igapühapäevast kirikuskäimist peetakse kaugelearenenud usuhulluse märgiks,“ rääkis Jõgeva.

Näitusel saavad sõna kristlikesse kogudustesse kuuluvad inimesed − nii uuematesse kui ka vanade traditsioonidega kogukondadesse. Intervjueeritavate seas on nii koguduste lihtliikmeid, kirikus töötavaid või teoloogilise haridusega inimesi, nii neid, kes on usu saanud kaasa oma perekonnast kui ka neid, kes on selle leidnud pikkade otsingute tulemusena.

Näituse valmimist toetasid kultuurkapital ja kultuuriministeerium

Voronja galerii asub Varnja külas, Peipsiveerel, vana kalurimaja paadikuuris. Tegu on ruumidega, mida saab näitusetegevuseks kasutada ainult suvel. 2014. aastal, mil galeriis avas esimese hooaja Kiwa kureeritud punknäitusega "Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki", väisas galeriid kahe kuu jooksul üle tuhande külalise. 2015. aasta suvel, kui galeriis oli avatud Mari Kartau kureeritud näitus "Comeback", külastas galeriid üle 2300 huvilise.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: