Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Voronja galerii saunamaja leiliruumis avaneb Ly Lestbergi näitus

Fragment näitusefotost
Fragment näitusefotost Autor/allikas: Ly Lestberg

Voronja galerii avab neljapäeval, 27. juulil kell 16 oma suveresidentsi saunamajas Ly Lestbergi foto- ja videonäituse "Õhtud on siin vaiksed", mis on ühtlasi avalöögiks saunagalerii tekkele Peipsiveerel.

"Saunagalerii mõte tekkis üsna spontaanselt," põhjendasid täiendava näitusepinna loomist galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin.

"Meie külas toimub 19. augustil saunafestival ja kuna otsustasime, et avame sel päeval galerii sauna, siis oli üpris ootuspärane, et järgmise sammuna otsustasime seal avada ka näituse. Juhuslikult sattus meil külas olema ka ammune sõber Ly, keda idee sütitas – nii see näitus sündiski."

Ly Lestberg selgitas:

"Kõigepealt oli pealkiri "Õhtud on siin vaiksed". Nii ütles Raul, kui valmistusime kolmekesi minema päikeseloojangut pildistama. Näituse pildi- ja videomaterjal on aga eriti värskelt südasuvine – vaid ühe pühapäevase õhtuga kodurannast taskukaamerasse korjatud. Neile piltidele pole mul aga veel seletuseks sõnu. Appi tuli "Eesti keele seletav sõnaraamat", kust valisin välja sõnale VAIKNE järgmised tähendustevarjundid:

VAIKNE nõrgalt kuulda olev, # häälte poolest vähene, # räägib vaiksel häälel, # kuulsime vaikset naeru, # sosinal öeldud sõnad, # lindude vaiksed häälitsused, # metsa vaikne kohin, # vaikne vihmakrabin katusel, # vaikne koputus, # toas oli imelikult vaikne, # õues oli pime ja vaikne, # ümberringi oli kõik vaikne, # nüüd muutus peres üsna vaikseks: Andres oli tumm, Mari keeletu, nagu varjaksid nad kahekesi mõnda paha asja, # vaikse ilmaga kostavad hääled kaugele, # järve pind oli vaikne kui peegel, # vaikses vees liigub paat teisiti, # oli vaikne nagu enne äikest #

Niimoodi reas võiksid need sõnalaiendid plakatile lisaks tekitada ehk potentsiaalses vaatajas näituse vastu huvi – et nende paikapidavust kohapeal, saunas, oma silmaga takseerida."

Näitusele tegi valguskujunduse Taavi Toom. Videot aitas monteerida Jaan Kolberg.

Ettetellimisel on võimalik näitust külastada koos saunaskäiguga. Saunagalerii jääb avatuks kuni 27. augustini, kolmapäevast pühapäevani kell 12–18.

Ly Lestberg (sündinud 1965) lõpetas ERKI graafikuna aastal 1990. Esmalt sai ta tuntuks mustvalgete (mees)aktifotodega. Aastast 2000 on kunstnik loobunud fotostuudio lavastustest kogunud erinevate kaameraga fotomaterjali ümbritsevast elust. Viimasel ajal köidab teda fotost enamgi tekst ja helipildid. Voronja saunagalerii näitust peab Lestberg spontaanseks ja leebelt (enese)iroonilises võtmes tundeliseks kommentaariks oma 25 aasta tagusele debüütnäitusele "Maine taevas" fotomuuseumis.

Voronja galerii asub Peipsiveerel, Varnja küla vana kalurimaja paadikuuris. Tegu on ruumidega, mida saab näitusetegevuseks kasutada ainult suvel. 2014. aastal avas esimese suvehooaja Kiwa kureeritud punknäitus "Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki". Galerii teisel hooajal avati Mari Kartau kureeritud näitus "Comeback" ning kolmandal suvel esitleti galeriis Sandra Jõgeva religiooniteemalist näitust "Usu küsimus". Käesoleval aastal saab Voronja paadikuuris näha Peterburi kunstnike näitust "Avatud piirid".

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: