Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suure-Jaani festival teeb läbilõike eesti klassikalisest muusikast

Suure-Jaani muusikafestival
Suure-Jaani muusikafestival Autor/allikas: Jaanus Siim

Iga-aastane muusikafestival kevade viimasel nädalal Suure-Jaani mail 17. juunist kuni 23. juunini on üks maalähedane, meie eestimeelseim muusikapidu. Selle tegijad pole lasknud end kallutada maailma hirmudest ega ka liiglootustest, vaid astunud edasi endisel rahulikul kindlal sammul, nüüd juba XIX korda.

Suure-Jaani muusikapäevad väikelinnas ning ümbruskonnas on kogu Eestis harukordne – ühe valla sisutihe muusikapidu, mis hoiab tähelepanu all heliloojate Kappide loomingut, samuti leiab siin väärikat hindamist helilooja-klassiku Mart Saare looming. Nad kõik on pärit Suure-Jaani mailt.

17. juuni. Juba pidunädala algus on Suure-Jaani festivalile väga omane: kiriku rõdul, kus see hästi mõjule pääseb, avatakse kell 12 Jaanus Siimu fotonäitus läinud aasta festivalist, mis on alati maitsekas ja huviäratav; Kappide majamuuseumis toimub kell 14 avakontserdina VI Mart Saare nimelise lauljate konkursi (2015) laureaatide esinemine – lauljad Aule Urb ja Tambet Kikas ning Joonatan Jürgenson klaveril, kavas on kolm Mart Saare soololaulu, kaks laulu Eino Tambergilt, Heino Elleri klaveriprelüüd... Järgneb mälestushetk Suure-Jaani kalmistul. Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares mängib kell 18 Eesti kava "Seitse sammeldunud sängi“ meie suurepärane noor pianist Sten Lassmann: Mart Saar, Heino Eller, Eduard Tubin, Eugen Kapp, Ester Mägi, Arvo Pärt, pianist jagab põnevaid selgitusi ka kommentaarides. Johann Köleri talumuuseumis Lubjassaares esineb kell 21 keelpillikvartett Ardor, kelle esiviiuldaja on Arvo Leibur, kavas Köleri-aegse ja -järgse Peterburi vene klassikute palad, samuti omaaegse peterburglase Rudolf Tobiase "Ööpala“. Kölerist räägib seekord kunstiteadlane Kerttu Männiste.

18. juuni. Keskpäeval algab VII Mart Saare nimelise lauljate konkursi I voor. Žüriisse kuuluvad nimekas soome bariton Jaakko Kortekangas, helilooja Tõnu Kõrvits ja pianist Martti Raide. Henn Rebane ja Mati Kõrts esitavad populaarse "Napoli laulude“ kava kell 16 Lahmuse vesiveskis, ettekandel on ka Uno Naissoo ja Henn Rebase enda lugusid. Hortus Musicus mängib kell 21 Tääksi vesiveskis. Soome nimeka ooperisolisti Jaakko Kortekanga ja pianist Martti Raide kontserdil koos kommentaaridega kell 18 Kondase majas on esitamisel vaheldumisi soome ja eesti muusika: Jean Sibelius, Mart Saare soololaulud, Ester Mägi "Haikud“, Seppo Nummi, kõik kolm heliloojat Artur, Eugen ja Villem Kapp ning Toivo Kuula. See on harukordne kava, mille pärast juba üksi tasub Suure-Jaani festivalile tulla.

18. juuni on aga ka siinkandis sündinud Roman Toi uhke juubelipäev, maestro 100. sünnipäev(!), mida tähistatakse teeneka helilooja ja muusikategelase kodulinnas Torontos. Paljude hulgas tervitab ja õnnitleb teda ka Suure-Jaani vallavalitsus.

19. juuni. See on festivalil tavaks saanud aiakohvikute päev: rahvast ootavad Eha ja Margeti kõhutankla Kondase maja aias, Rohekalda kohvik Ängi külas, Maias Lepatriinu Kappide majamuuseumi aias, kohvik Sõsar Oja tänaval, Uuetoa talukohvik Nuutre külas, Pärna talu kohvik Taevere külas, nad on avatud alates kella 11-st, mõned hiljem, igas kohvikuaias toimub ka muusikaprogramm.

Suure-Jaani kirikus algab kell 11 muusikaline jumalateenistus, mis peab meeles ka maestro Roman Toi suurt 18. juuni juubelipäeva. Ettekandel on Max Regeri Koraaaliprelüüd op. 67, Roman Toi "Palve“ tšellole ja orelile ning Max Bruchi "Ave Maria“ tšellole ja orelile, esitajaiks Aare Tammesalu ja Andres Uibo, ning veel üks osa Mendelssohni Orelisonaadist. Kell 13 toimub erakordne kohtumine kohvikus Arturi Juures meie legendaarse koorijuhi ja muusikapedagoogi Tiia-Ester Loitmega, vestlust juhib Andres Uibo. Kell 14 jätkub lauljate konkurss ning kell 17 algab IV Villem Kapi nimeline heliloomingu konkurss "Uus laul“. Kell 21 autasustatakse kirikus konkursside paremaid ning kauni kava laulab tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel, solistiks Kristjan Kannukene ka oma lauludega. See on hingeminev üleni Eesti kava, autoritega alates Mart Saarest, Cyrillus Kreegist, Kappidest, Miina Härmast kuni Rein Rannapi, Tõnu Kõrvitsa ja Pärt Uusbergini.

20. juuni lõunatunnis kohvikus Arturi Juures kohtutakse kell 13 Siiri Sisaskiga, kes annab soolokontserdi ka pärastlõunal kell 18 Olustvere lossis. Kell 21 mängib kaunis Vanaõue keskuses taas Klaaspärlimäng Sinfonietta, nüüd väiksemas koosseisus, kontsertmeistriks Arvo Leibur, solistid on Liis Viira harfil ja Aare Tammesalu tšellol, kes on Suure-Jaani festivali tõeline raudvara. Kavas on klassikute Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Händeli, Claude Debussy ning Ástor Piazzolla suveootusele sobiv muusika.

21. juuni festivalipäev algab lõunatunniga kohvikus Arturi Juures, kus toimub kohtumine Skype'i teel filosoof Mart Raukasega: näidatakse tema dokumentaalfilmi "Parreesia“ vaimulikust ja ohvitserist Einar Laignast. Päev enne, kui Tallinnas toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uute lõpetajate kontsertaktus, saab neid kuulda kell 18 Suure-Jaani kooli aulas, EMTA sümfooniaorkestrit juhatab Toomas Vavilov. Siin kuuleb ka Kuldar Singi ja Raul Söödi muusikat, solistide hulgas Ka Bo Chan. See kontsert on üks märke tänavu EMTA ja Suure-Jaani festivali vahel sõlmitud koostöölepingust, mis toetab festivali tulevikus enam ja enam. Kell 22 astub kuulajate ette õigeusukirikus festivali ainsa väliskollektiivina Peterburi Maria Teatri kammerkoor, juhatab Andrei Petrenko. Tuntumad autorid selles kavas on Pjotr Tšaikovski, Sergei Tanejev, Sergei Rahmaninov ja Georgi Sviridov. Ka 2015. aastal oli festivali ainus külaliskoor Peterburist.

22. juuni. Päeva alustuseks on kell 13 lõunatund kohvikus Arturi Juures Suure-Jaani festivali kunstilise juhi, organisti, pedagoogi ja muusikategelase, tänavuse juubilari Andres Uiboga. Vestlust juhib Jaan J. Leppik. Viimasel on ka oma kontsert Olustvere leivakojas kell 16, kus kõlab peamiselt tema enda looming.

Kell 19 toimub festivali ühe tippsüdmusena ERSO kontsert Suure-Jaani kooli suures saalis, kaastegev akadeemiline segakoor Latvija. Harukordsena külastab ERSO Suure-Jaanit nüüd igal festivalil. Taas dirigeerib me esindusorkestrit, juba kolmandat korda, Singapurist pärit ja mitmel pool Euroopas tgeutsev Darrell Ang, kes oma debüüdi tegi siin 2011. aastal asendusdirigendina. Ettekandel on Andres Uibo neljaosaline "Apokalüptiline sümfoonia“, kus viimases osas teeb kaasa ka koor. Esialgselt orelile loodud, orkestreeris Uibo kogu sümfoonia ning selle esiettekanne toimus 2013. aastal Moskvas. Õhtu teise suurteosena kõlab Wolfgang Amadeus Mozarti 12-osaline "Reekviem“ KV 626 (1791). Lisaks koorile on siin solistidena kaastegevad meie hinnatumad lauljad Arete Teemets, Annaliisa Pillak, Oliver Kuusik ja Priit Volmer. Sopran Arete Teemets on festivalil juba mitmendat korda, esimesel Mart Saare konkursil, EMTA ooperistuudio etendusega ja tänavu koguni osalemas loomingukonkursil.

23. juuni. Omalaadne publikumagnet on kell 3 algav "Päikesetõusukontsert“ Hüpassaare rabasaarel. Mängib Soo-orkester, kontsertmeistriks Arvo Leibur, ja Singapurist pärit Darrell Ang on ka Eesti rabade vahele saadud dirigendiks. Solistideks on unikaalse duona Eestis kodunenud Hongkongi kontratenor Ka Bo Chan ja Vladimir Miller Peterburist, vahelugemised teeb Jaan J. Leppik. Muusikast on ilusaimad palad meie omast, Heino Elleri "Kodumaine viis“, Artur Kapi "Metsateel“, veel Andres Uibo "Ave Maria“, suurest klassikast Caccini, Mozart, Aljabjev, Elgar, kontserdi lõpupalaks on tavapärasena Edvard Griegi "Hommikumeeleolu“. Kell 13 kõlab kirikus kava "Bach jazzivõtmes“, mängib kolme-rahvuse-trio Jaak Sooäär, Ara Yaralyan ja Markku Ounaskari. Kell 17 esineb Suure-Jaani kooli aulas armas duo Tõnis Mägi – Kärt Johanson. Nagu ikka, jääb festivali viimaseks ürituseks jaanitule süütamine ja jaanipidu lauluväljakul, kus mängib ansambel Viiser.

Peale kõige on festival korraldanud neli näitust, mis on ülal Suure-Jaanis kirikus ja külalistemajas, Karksi valla kultuurikeskuses ja Paistu rahvamajas. Eriliselt köitev on Suure-Jaani külalistemajas üles pandud Iisraeli kunstniku Gila Wiemeri taieste näitus. Võluv Gila on ka ise kohal ning külastamas festivali muusikaüritusi.

Suure-Jaani festivali peakorraldaja on nüüd viiendat aastat Anneli Kundla kultuurimaja direktorina, temaga koos kultuurimaja kunstiline juht Aire Levand. Vallavanem Tõnu Aavasalu toetab muusikapäevi igal võimalusel, üritusse on kaasatud teabejuhi ja filmikroonikuna tema vallavalitsusest ka ajalehe "Leole“ peatoimetaja Leili Kuusk, äsja ametisse asunud haridus- ja kultuurinõunik Ardo Agasild ning festivali iga-aastane fotograaf Jaanus Siim. Korraldamistel on abiks paljud teised kohalikud ettevõtlikud inimesed. Andres Uibo arvab, et nõukogude okupatsiooni aastail esitati meil eesti muusikat kordi rohkem, kui praegu(!?). Kes soovib, võib selles isegi kahelda, sest need ajad on meil veel läbi uurimata... Tolle hilismöödaniku ja veel varasem muusikaklassika oma väärtustega jääb meist ju aina kaugemale ja kaugemale. Seda enam on vaja seda praegusele põlvkonnale tutvustada.

Muusikaakadeemia oreliprofessor Andres Uibo on festivalijuhi, muusikategelase ning interpreedina Suure-Jaani festivali meeskonda kutsunud meie silmapaistvamad interpreedid, aatelised kaasamõtlejad meie rahvuskultuuri parima käekäigu nimel. See sisukas festival toimub otse Eestimaa südames. Eesti-meelseks ei tee seda ainult eesti muusika rohkus kavades, vaid mitmed palju sügavamal olevad asjad, milledest mõned on vaid aimatavad, mõned aga ka teada ja näha. See on omanäoline muusikapidu, mis pakub kodumaist igale maitsele ja eale. Muusikapäevad on märgatavalt suutnud endaga kaasa haarata ka nooremat kuulajaskonda. Sooviks sellele kõigele ainult tõhusat kestmist.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: