Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

5MIINUST: oleme kõige naistesõbralikum räpp-akt pärast Reketit

Eesti räpitaevasse (või on see põrgu või hoopis midagi vahepealset?) on jõudnud Võsu grupp 5MIINUST, nelik, kuhu kuuluvad Kohver, Päevakoer, Lancelot ja Korea ning kes äsja tuli lagedale albumiga "Aasta album". Saab näha, igatahes täna nad vastavad ERRi kultuuriportaali küsimustele.

Pool aastat tagasi polnud teid avalikkuse jaoks olemas, nüüd puistatakse teie vastilmunud albumit kiiduavaldustega üle ja live’id lähevad täismajadele. Uhkeks ei lähe üleöö saabunud kuulsusega?
 
KOHVER: Me teame, et me teeme kõva asja. Me oleme kogu aeg selle üle uhked olnud. Selles mõttes pole midagi muutunud. Üldse, ühes Bukowski - hui mäletan, millises - raamatus oli stseen, kus ta mingi monoloogiga jõudis sinna, et kõigil on perseauk ja tegelikult oleme me kõik lihtsalt inimesed. Ka Ines ja president teevad mingi moment suurt häda.
 
PÄEVAKOER: Vara veel, peale EMAd korraks võib lubada vast.
 
LANCELOT: Võib-olla Kohver, aga ta on kogu aeg uhke olnud.
 
KOREA: Sitaks kõva, uhke on olla hää.
 
Teie looming on midagi hoopis teistsugust. Te ei kritiseeri ühiskonda, ei saada kedagi südamest perse, ei räägi armuvalust. Te lihtsalt räägite sellest, kui kõvad mehed te ise või teie loodud tegelaskujud on. Kuhu te paigutute skaalal, kus ühes otsas on iroonia ossikultuuri üle ning teises otsas teie reaalne elu.
 
KOHVER: Esiteks, ühiskond hui muutub, kui neli Võsu jobi räägivad, kui perses mingi tervishoiu- või pensionisüsteem on. Teiseks, armuvalu - what the fuck is that? Kolmandaks, me ei räägi, kui kõvad mehed me oleme, vaid me olemegi kõvad mehed. Neljandaks, kui meie iroonia keerleb ossikultuuri ümber ja samas kogu asi räägib päris elust, siis järelikult oleme iseenda paroodia või?
 
PÄEVAKOER: Üldiselt olen üsna rõve inimene.
 
KOREA: Sada protsenti reaalne Võsu elu
 
LANCELOT: Oleneb päevast. Reeglina on ikka 50-60.
 
Minu isiklik arvamus on, et Eesti räpiskenes oligi puudu sellisest mõnusast meelelahutuslikust fa-fa-räpist. Kas nõustute?
 
KOHVER: Fa-fa-räpp? See mingi dušigeelivärk? Aga enne 5MIINUST ei olnud 5MIINUST küll. Tuline õigus.
 
PÄEVAKOER: Nõustun.
 
KOREA: Fa-fa-räpp? Pole kunagi juhtunud puuduva üle nii juurdlema... Kui miskit uut tekib, siis on ta käigupealt endastmõistetav ja loogiline osa tervikust või täitsa eraldi cool, nagu keegi teine pole. Ei tasu üldse mõelda nii palju, tegema peab.
 
LANCELOT: Ühtegi aktuaalset samataolist asja praegu pole, seega oleme õiges kohas.
 
Album on täis koostööradu Eesti kuumimate nimedega. Kuidas õnnestus nii mainekas seltskond nõusse saada seltskonnal, kes enne plaadi ilmumist olid veel mittekeegid?
 
KOHVER: Mees, 5miinust pole kunagi kedagi pidanud veenma. Me põhivennad from day 1, sündinud võitjad. 
 
PÄEVAKOER: Tuleb küsida ja peale suruda demode saatmise näol.
 
KOREA: Siin pold kedagi vaja kuhugi nõusse saada… pokemonid? Ikka tüübid ise järjest ilmusid saunast ja kaevu kõrvalt ja suitsuahju tagant, metsatukast maantee poolt või olid järsku korvirõnga all - suur tahe pihus... mõnel sõnad juba olemas, mõni tegi kohapeal.
 
LANCELOT: Kohver.
 
Selgitaks vähe nimesid ja nende taga peituvaid rolle: Lancelot, Päevakoer, Estoni kohver ja Põhja-Korea.
 
KOHVER: Ma arvan, et siin ei ole vaja midagi seletada. kuidas sa ise muidu nime "Oliver Lomp" seletad?
 
PÄEVAKOER: Lancelot teeb sauna ja kaminasse tule, Päevakoer koristab sauna ja roogib katust samblast puhtaks, Kohver vastutab catering'i eest ja Korea tegeleb tehnikaga.
 
 
KOREA:
 
"See on minu maa, minu ookean
 
mu Poseidoni pauk on teile L'oreal
 
ma valitsen aega, nagu DeLorean
 
mina olen PÕHJA- sina lõuna-KOREA..."
 
Vahel on bändides sellised tegelased, keda kutsutakse ninameesteks. Kes teie ninamees on?
 
KOHVER: Mina.
 
PÄEVAKOER: Kord Kohver peal, Korea all ja vastupidi.
 
LANCELOT: Meil on ümarlaud.
 
KOREA: Mina.
 
Kas te olete elu aeg olnud sahtlisse räppijad või alles hiljuti tekkis mõte, et teeks vähe pulli.
 
KOHVER: Pole elu sees sahtlisse räppinud. Kunst kunsti pärast on kunst ehk kunst eesmärgita. Kunst eesmärgita midagi suuremat olla on bullshit. Ambitsioonitu jura. Nagu need tüübid, et "yo, me teeme mussi endale ja sõpradele". No p***i, pane siis oma sõpradele see pask meili, mitte kõigi agooniaks Soundcloud'i. 
 
PÄEVAKOER: Mõte 5MIINUST teha tekkis umbes täpselt aasta aega tagasi, enne seda olime mingil määral skenega seotud, kes rohkem, kes vähem.
 
LANCELOT: Ma ise mõtlesin pigem pulli teha.
 
KOREA: Järsku... ühel augustikuuõhtul... joppas, et mikri kaasa võtsin. "Vähe pulli" - naljakas oled.

Teid on nimetatud kõige seksistlikumateks räppariteks Eestis. Mida ütleksite näiteks feministidele, kes on koondunud Facebooki gruppi "Virginia Woolf sind ei karda!", kes iga väiksematki rünnakut naiste pihta kella külge panevad.
 
KOHVER: 5MIINUST on tõenäoliselt kõige naistesõbralikum räpp-akt pärast Reketit. Plikad tahavad samamoodi dränki, draagse ja juhukoini Võsu ranna kõrkjais, võib-olla isegi rohkem kui mõni poistebänd. Ja mind on kasvatatud nii, et daamide soove tuleb austada. 
 
Kui mingi enesehinnanguta murtud südamete klubi ei saa aru, et juhun*** ja rinnalt tolmutamine on kahepoolne kokkulepe, siis hui kotib mingi pundi kuivand v*** mohawk hõlstide lameda persega frustra-bullshit
 
PÄEVAKOER: Naistel on meiega hea olla - see peaks ka kõige ekstreemsemate feminazide suud naeratama panema. Tulge Võsule.
 
LANCELOT: Pole vaja nii palju mossitada.
 
KOREA: Küss rohkem stereotüüpides, naised ju pool maailmast, kuda neist mitte rääkida üldse võimalik. Ma olen klišee, aga suht korralik, mitte mingi labane... ikka solid pauk.
 
Kuidas looming sünnib? Saate kõik kokku ja hakkate kütma kõike, mis parasjagu tuleb?
 
KOHVER: Selleks "kütame seda, mis parasjagu tuleb" teemaks on teised räpparid. I could name a few. Me oleme kroonikud.  
 
PÄEVAKOER: Loomingu sünd on ilus: kamin prõksub, täiskuu paistab üle metsade ja siis vaatame hommikul üle, mis öösel sündinud on.
 
LANCELOT: Saab kokku, väike viin ja siis vaatab edasi. Kütab nagunii. 
 
KOREA: Jes, sir, teinekord mõni kirjutab miskit ette... a kohapeal on ikka parim vaib miski originaalse sünniks. Mingid remiksilaadsed tooted tehakse vahel sihtotstarbeliselt… pragmaatiliselt.
 
Kasutajanimi @kepihunt kirjutas hiljuti Twitteris "5MIINUST saved estonian hiphop". Kui te peaksite ise selle komplimendi lahti mõtestama, siis kuidas see välja näeks?
 
KOHVER: Tegime midagi, mida pole ammu tehtud ja midagi, mille järele oli vajadus. Keegi ei rääkinud enam, et dränksi ja möllu teha on täiesti okei. Me ei päästnud sittagi, me tõime eesti räpi algusajad tagasi. Musta Q ja A-rühma laulmata jäänud laulud.
 
PÄEVAKOER: Keegi ei viitsi kuulata võltsgängsterite lõputuid elumuresid ja seda kuidas "nõmedad mendid" neil siidri käskisid ära valada. Meie pakume kuulajatele midagi põnevat ja suures pildis ka reaalsete sündmustega seotud lugusid.
 
KOREA: Ei tea, ei saa aru... nagu ennist ütlesin, ei juurdle puuduoleva üle nii... võib-olla ainult siis, kui ise hakkama saame miski teistsugusega, sis on vast jah, et näe fakk, seda pole, a nüüd on!
 
LANCELOT: Mehe nimi räägib elukogemusest, selliseid tasub kuulata.
 
Bändilt varastati hiljuti telefon ja sularaha. Vähemalt nii väidate oma Facebooki lehel. Kas on mõni sõnum, mida sooviksite vargapoistele (või tüdrukutele) edastada?
 
KOHVER: Su vanemad on sind väga halvasti kasvatanud ja sa oled inimkonnale koormaks. Maailm ei vaja sind.
 
PÄEVAKOER: Ei saa hetkel rohkem kommenteerida, kui et juurdlus on antud hetkel omakohtu esimeses astmes. 
 
KOREA: Türapead on, võivad julgelt mandi tagastada, eks siis näeb, kui pikka viha peab pidama vastavalt sellele, kui türapea on, kui nägu näen.
 
LANCELOT: Vargad on alati inimkonna sitahunnik olnud.
 
Paljud on öelnud, et teie räpp on puhtalt enesehävitusliku eluviisi propageerimine. Samal ajal, kui Tervise Arengu Instituut teeb kampaaniat "Jooge poole vähem", ütlete teie täiesti süüdimatult, et pange viina ja tehke weed'i. Sõnum kriitikutele?
 
KOHVER: Muidugi pange viina, tehke weed'i, tolmutage. Aga responsibly!
 
PÄEVAKOER: Siis, kui me poole vähem joome, tarbime muid asju: kõik on balansis. Ei ole vaja muretseda.
 
LANCELOT: Ega viinavõtt pole naljaasi, seal on omad trikid ja reeglid. Aga muidu olen sellega nõus, et kes joob poole rohkem, kui peaks, võiks vähem juua.
 
KOREA: No andku tuld... Ega mul selle vastu midagi pole, kui nad kuulutavad. Me kuulutame ka... kõik kuulutagu, mida kuulutada vaja on, eks siis näe, kes kõige kõvemini kuulutab.
 
Kas plaadi nimi "Aasta plaat" peegeldab kellegi hiromandivõimeid, uskumatut enesekindlust või midagi kolmandat?
 
KOHVER: Nii üht, teist kui kolmandat. 
 
PÄEVAKOER: See oli lihtsalt ainuõige nimi. Ei vä?
 
LANCELOT: See peegeldab tegelikkust aasta lõpus või kunas me selle auhinna kätta saame? Kuskil galal oleks ka tore viina panna.
 
KOREA: "Korralik saavutus" on plaadi nimi, kui sul CD-d pole, eks. Kui sa nüüd CD oled endale hankinud, sel juhul on sul "Aasta plaat".
 
Metsakutsu soovitab oma viimases loos mitte närvi minema, mis teid ülinärvi ajab?
 
KOHVER: Mind ajavad räigelt närvi "baby on board" kleepsud. Mees, mul superpohhui, mis sul seal Volvos toimub, mul on ka pallipump ja tungraud autos, hui panen kleepsu, et "tungraud on board". Mis ma nüüd siis tegema pean, et sul laps autos on. Kiiremini sõitma? Aeglasemalt sõitma? Rinnapiima sebima? Mähkmeid tooma? Bullshit! 
 
LANCELOT: Kohvrit ajavad kõik asjad siin maailmas närvi.
 
PÄEVAKOER: Mis kuradi soovitus see "ära mine närvi on"? See teeb olukorra alati palju hullemaks ju. Vot idiootsed soovitused ajavadki närvI.
 
KOREA: Vingumine.
 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: