Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maalikunstnik Boriss Uvarov avab näituse "Narva seinad. Narratiiv"

Boriss Uvarov
Boriss Uvarov Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Narva maalikunstnik avab Vabaduse galeriis Boriss Uvarovi näituse "Narva seinad. Narratiiv".

Näituseavamine toimub neljapäeval, 11. augustil kell 16.00. Näituse kuraator on Karin Taidre. Avamisel esitletakse ka kunstniku kataloogi.

Boriss Uvarov (1946) on 1980. aastatest peale olnud Narva kunsti üks juhtivaid figuure. Ta omandas kunstihariduse 1970. algul Serovi nimelises Leningradi kunstikoolis ja Repini nimelises kunstiinstituudis ja seejärel Moskva tekstiiliinstituudis. 1980. aastal asus ta tööle Narva Kreenholmi tehasesse kunstnik-tehnoloogina. Just siis algas tema professionaalses elus uus, maalikunstniku etapp.

Ta maalis palju vabas õhus ning kodulinn Narvast sai talle üks eelistatumaid käsitlusobjekte. Uvarov mitte ainult ei kujuta Narva vaateid või nende muutumist aastaajast sõltuvalt, tal on õnnestunud tabada Narva vaim, linna eriline atmosfäär. Narva kunstigalerii kauaaegne juhataja, kunstnike kaitseingel ja ka praeguse näituse kuraator Karin Taidre kirjutab kataloogis: "maastikuvaated, milles domineerib arhitektuur ja puudub inimene, muutusid armastatud linna omapäraseks hümniks".

2009. aastal jõuab kunstnik Narva seinte maalimiseni ehk nende koorumise ja hävimise tulemusel tekkinud maaliliste kompositsioonideni. Tõukudes Leonardo da Vinci arutlusest "Traktaadis maalikunstist", tõlgendab Uvarov "seinte jutustusi", lisab sinna oma lugusid, aga ka kultuuris (ajaloos, müütides, teiste lugudes) kinnistunud märke. Tema autobiograafilise jalutuskäigu viimane teos
valmis spetsiaalselt Vabaduse galerii näituseks.

"Narva seinad. Narratiiv" on kunstniku teine isikunäitus Tallinnas, esimene oli 2007. aastal Vaal galeriis.

Väljapanek on avatud 12.– 30. augustini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: