Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus näeb kahte seni tundmatut Konrad Mäe maali

Tartu Kunstimuuseumis avatakse neljapäeval näitus, kus eksponeeritakse kahte seni täiesti tundmatut Konrad Mäe maali. Maalid kuuluvad erakogusse ning neid ei ole mainitud üheski Konrad Mäe loomingut käsitlevas kogumikus.

Konrad Mäe loomingut on põhjalikult uuritud, vahendas "Aktuaalne kaamera". Esimene uurimus ilmus 1932. aastal Rudolf Pariselt, 1979. aastal lisandus sellele Evi Pihlaku monograafia ning 2011. aastal ulatuslik Maie Raitari teos. Ometigi ei käsitlenud ükski neist kogumikest kahte Konrad Mäe maali, mis jõudsid Tartu Kunstimuuseumisse möödunud kevadel pea juhuslikult.

Näituse kuraator Mare Joonsalu kinnitas, et tema esimene küsimus omanikule oli see, et kus ta neid nii kaua peitnud on, et keegi neist midagi ei tea. "Omanik ütles, et need olid meil kodus seina peal, elasime nendega koos ja lõpuks, kui maja remonti läks, võeti seina pealt pildid maha ja omanik mõtles, et äkki tuleks neid näidata muuseumis," kinnitas ta. Näituse kuraatori sõnul ostis maalide omaniku vanaisa maalid Konrad Mäelt endalt. Mõlemad, tõenäoliselt Pühajärve maastikku ja Saaremaa mereäärset vaadet kujutavad maalid jäävad Konrad Mäe ekspressionistlikusse Eesti perioodi.

Mare Joonsalu sõnul on ebatavaline, et Pühajärve maastikul on Konrad Mägi kujutanud ka inimfiguure. "Varem me ikkagi arvasime, et Konrad Mägi oma Eesti maastikel inimesi pole kujutanud, kuid seal on kaks inimfiguuri," ütles Joonsalu ja lisas, et inimesed tulid Mäe loomingusse hiljem, alles Itaalia perioodi töödel.

Konrad Mäe seni tundmatute maalidega näitus jääb Tartu Kunstimuuseumis avatuks 6. novembrini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaamera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: