Tõnu Naissoo trio esitleb täna arhiivisalvestistega vinüülplaati  

{{1478341193000 | amCalendar}}
Tõnu Naissoo trio
Tõnu Naissoo trio Autor/allikas: http://biit.me/

Tõnu Naissoo trio esineb Tallinnas klubis Philly Joe's 5. novembril, et esitleda värskelt ilmuvat vinüülplaati salvestustega džässifestivalidelt "Tallinn-67" ja "Tallinn-68".

Vinüülplaadi annab välja Norra plaadifirma Jazzaggression Records. Kontserdil mängitakse ette kõik plaadile jõudnud palad. Seekord kuuluvad trio koosseisu lisaks pianistile Tõnu Naissoo noored muusikud Soomest, bassil Teemu Åkerblom ja trummidel Aleksi Heinola. Sama koosseisuga esitleti ka Tõnu Naissoo trio esimese albumi taasväljaannet kontsertidega Tallinnas ja Helsingis 2014. aastal.

Tõnu Naissoo esines esimest korda oma trioga Tallinna rahvusvahelisel džässifestivalil 1967. aastal, kus mitteametlikuks peaesinejaks oli Charles Lloydi kvartett. Festivalil esitatud ja seal salvestatud Tõnu Naissoo enda kirjutatud lood "Rütmogrammid" ja "Super Do" on nüüd esimest korda täispikkuses saadaval vinüülplaadil.

Esimesse koosseisu kuulusid lisaks Tõnu Naissoole ka Aleksander Samohvalov bassil ja Toomas Tiits trummidel. Käesoleva plaadi teise poole moodustavad salvestused džässifestivali "Tallinn-68" eelvoorust, kus lisaks Tõnu Naissoo omaloomingule esitati ka kohustuslik pala - Boris Kõrveri "Kadriorg". 1968. aastal festivali ise ei toimunud, kuid õnneks on säilinud eelvoorude salvestused. Nendel mängivad trios lisaks Tõnu Naissoole bassil Jüri Pliznik ja trummidel Eino Tandre.

Käesoleva kontsertürituse ajal jõuavad müügile 3 uut plaati Eesti muusikaga plaadifirmalt Jazzaggression Records. Lisaks 10" plaadile Tõnu Naissoo trio esimeste kontsertsalvestustega ilmub samas formaadis vinüülplaat, kuhu on kogutud 4 pala Raivo Tammiku instrumentaalansambli esituses. Algselt kahel Melodija plaadifirma singlil ilmunud lood jõuavad lõpuks masterdatud kujul ka laiema publiku ette. Singlite originaaleksemplarid on hinnatud rariteedid plaadikogujate seas. Need Eesti folkmuusika mõjudega moodsa jazzi palad on salvestatud 1972. aastal.

Lisaks andis Jazzaggression Records septembris välja seitsmetollise singli kahe looga Paul Mägi big bandi esituses. Eesti Raadio estraadiorkestri juures tegutsenud big band dirigent Paul Mägi juhatusel oli 1980. aastate algul oluline kooslus Eesti jazzmuusikas. Kuigi esineti vaid kord aastas, käisid koos parimad kohalikud muusikud, kes ise mäletavad seda tegevust hea sõnaga. Esimest korda jõuavad mõned salvestused väljapoole mälestusi ja raadioarhiivi.

Plaadifirma Jazzaggression Records on juba aastast 2013 tutvustanud Eesti jazziajalugu väljaspool Eestit vinüülplaatide kujul. Seni on ilmunud kogumik Jaan Kumani instrumentaalansambli salvestustega ja Eesti esimese jazzalbumi "Tõnu Naissoo trio" taasväljaanne vinüülplaadil ja CDl.

Tõnu Naissoo on tuntud Eesti pianist, kes salvestas oma esimese sooloalbumi 1968. aastal, olles alles 16-aastane. Ta on esinenud korduvalt Eestis ja välismaal, osalenud mitmetes koosseisudes ja ansamblites, kuid lemmikuks peab just trio formaati. Aastate jooksul on Tõnu Naissoo salvestanud kümneid ja kümneid plaate, millest enamus on uuel sajandil ilmunud Jaapanis, kus ta on käinud ka korduvalt esinemas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: