Tallinna Toomkirikus algas altariskulptuuride uurimine röntgeni abil
Tallinna Toomkirikus jätkub kiriku altariseina uurimine. Teisipäeval alustati altariskulptuuride läbivalgustamist maksu- ja tolliametilt laenatud röntgenaparaadiga.
See on osa 2020. aastani vältavast ettevõtmisest, mis keskendub kuulsa puunikerdaja Christian Ackermanni loomingu uurimisele, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Skulptuuride läbivalgustamine ei erine väga inimesele tehtavast röntgenuuringust. Röntgenseade sätitakse õige koha peale - inimesed lähevad kiirte eest ohutusse kaugusesse ja eemalt käivitades tehakse pilt.
"See, mida me teeme, on tehnilised uuringud, mis peaksid laiendama seda pilti, mis Ackemanni looming üldse oli ja sarnased uuringud tahame teha teiste Ackermanni teostega, mis on teistes Eesti maakirikutes ja hakata neid omavahel võrdlema ja aru saama, kuidas need tehniliselt üles ehitatud on ja kas nad on ühe meistri tööd või on need kuskilt erinevatest töökodadest," selgitas Eesti Kunstiakadeemia dotsent Hilkka Hiiop.
Hiiop lisas, et ühe ülesvõtte tegemine võtab paarkümmend sekundit, kuid Toomkirikus teeb röntgenpiltide tegemise keeruliseks asjaolu, et skulptuuridele on raske ligi pääseda.
Maksu- ja tolliametile on see kolmas kord oma röntgenaparaati kultuuriajaloo huvides välja laenutada.
"See on portatiivne röntgenseade ja meie igapäevatöös vaatame autosid ja pakke mõningatel juhtudel läbi," sõnas maksu- ja tolliameti peainspektor Priit Laatre.
Uurimisprojekti eestvedajateks on Eesti Kunstimuuseum ja Eesti Kunstiakadeemia.
Toimetaja: Laur Viirand