Uudis

Tuuli Roosma Süüria sõjafilmist: ka meie oleme kunagi lootnud, et keegi tuleks appi

27.01.20 ... Teleprodutsent ja maailmarändur Tuuli Roosma vaatas noorest Süüria perest tehtud sõjafilmi "Pühendus Samale" ("For Sama"), mille kohta öeldakse, et pärast filmi lõppu pole saalis ühtegi kuiva silma. Roosma kinnitas, et film läheb vaatajale tõeliselt hinge.

Rotterdami filmifestivalil näeb Quay-vendade installatsiooni

27.01.20 ... Rotterdami filmifestivali (International Film Festival Rotterdam, IFFR) üks oodatumaid väljapanekuid on vendade Timothy ja Stephen Quay installatsioon, mis põhineb Bruno Schulzi "Liivakella sanatooriumil".

Rotterdami filmifestivalil on esindatud ka Eesti filmitegijad

26.01.20 ... Kolmapäeval alanud Rotterdami filmifestivalil on ka üks Eesti koostööfilm – Rootsi noore režissööri Carl Olssoni "Samal ajal Maal", mis on valminud koos Allfilmiga.

Ökokogukonna endised liikmed: konflikt on grupi loomulik arenguprotsess

26.01.20 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas Eesti esimese ökokogukonna kaks tuumikliiget, Riinu Lepa ja Marek Koit, kes tõdesid, et kuigi nende kommuun ja selle käigus ka nende abielu lagunesid, saab sellele siiski järele vaadata kui õpetlikule kogemusele. Nad tõdesid, et konflikt on grupi loomulik arenguprotess ja kommuunielu nad tänapäeval enda kogemusest olenemata võimatuks ei pea.

"Parasiidi" põhjal vändatud teleseriaal moodustab kuuetunnise filmi

25.01.20 ... Parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideeriv ja Kuldse Palmioksaga auhinnatud filmi "Parasiit" režissöör Bong Joon-ho teatas jaanuari alguses, et linateosest valmib HBO jaoks ingliskeelne teleseriaal. Lõuna-Korea päritolu lavastaja avaldas reedel, et see moodustab kuuetunnise filmi.

Disney toob kinolinale "Bambi" fotorealistliku uusversiooni

25.01.20 ... Disney teatas, et toob kinolinale arvutitega loodud fotorealistliku uusversiooni klassikalisest animafilmist "Bambi".

Tina Fey teeb filmi "Õelad tüdrukud" põhjal valminud muusikalist uuesti filmi

24.01.20 ... Ameerika näitleja ja koomik Tina Fey teatas, et toob algselt filmi põhjal valminud muusikali "Õelad tüdrukud" ("Mean Girls") uuesti filmina kinolinale.

Lühitutvustused | 2020. aasta esimeses pooles jõuavad kinodesse 12 uut Eesti filmi

24.01.20 ... Eesti Filmi Instituut tutvustas 23. jaanuaril toimunud pressipäeval 2020. aasta esimesel poolaastal kinodesse jõudvaid uusi Eesti filmi, mille hulgas on nii mängufilmi, aga ka animatsioone ja dokke. Avaldame kõigi filmide lühitutvustused ja orienteerivad esilinastuse ajad.

Täispikk tabel | Eesti filmide külastusnumbrid ja kassatulu 2019. aastal

23.01.20 ... Eesti Filmi Instituut avaldas andmed 2019. aasta kinolevi kohta ning koostas ka tabeli kõigi möödunud aastal levisse jõudnud filmide, nende külastusnumbrite ja kassatulu kohta. Avaldame täispika tabeli kõigi Eesti filmide kohta, mis möödunud aastal kinolevisse jõudsid.

Kuressaare teater loobub konkurentsi tõttu kinoteenuse pakkumisest

22.01.20 ... Kuressaares on kinos käimise võimalused oluliselt paranenud. Kui veel viis aastat tagasi oli periood, kus polnud Kuressaares ühtegi kinosaali, siis praegu on neid lausa viis. Konkurentsi suurenemise tõttu on otsustanud Kuressaare teater kinoteenuse pakkumisest loobuda.

77-aastaselt suri Monty Pythoni täht Terry Jones

22.01.20 ... 77-aastaselt suri Briti komöödiagrupi Monty Python täht Terry Jones, kes pidas pikka võitlust dementsusega.

Tanel Toomi uus mängufilm "Gateway 6" jõuab kinodesse järgmisel sügisel

22.01.20 ... "Tõe ja õiguse" režissöör Tanel Toom avas oma uue mängufilmi "Gateway 6" tausta, avaldades, et film jõuab kinodesse juba järgmisel sügisel.

Kultuuriportaal soovitab: parima võõrkeelse filmi Oscari võitnud "Müügimees" ETV2-s

22.01.20 ... 22. jaanuaril jõuab ETV2 eetrisse Iraani lavastaja Asghar Farhadi 2016. aasta film "Müügimees" ("Forushande"), mis võitis ka parima võõrkeelse filmi Oscari.

Pildid: Postimehe aasta inimeseks valiti režissöör Tanel Toom

21.01.20 ... Postimees valis 2019. aasta inimeseks filmi "Tõde ja õigus" režissööri Tanel Toomi.

Kumu näitab filmi kunstiajalugu muutnud naisest

21.01.20 ... Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas linastub film "Teisel pool nähtavat - Hilma af Klint", mis hindab ümber kunstiajalugu, tuues vaataja ette ühe murrangulise avastuse loo – esimene abstraktne kunstnik oli naine.

Netflixi jõudis David Lynchi lühifilm "What Did Jack Do?"

21.01.20 ... Voogedastusplatvormi Netflix jõudis kultusrežissööri David Lynchi 74. sünnipäeval tema 2016. aasta lühifilm "What Did Jack Do?", mida on varem näidatud üksikutel filmifestivalidel.

Kultuuriportaal soovitab: "Ühe abielu lugu" ETV2-s

21.01.20 ... Teisipäeval, 21. jaanuaril jõuab Docpointi teemakuu raames ETV2 eetrisse Helena Třeštíková 2017. aasta dokumentaalfilm "Ühe abielu lugu".

Kultuuriportaal soovitab: Docpointi kavas linastuv "Foorum" ETV-s

20.01.20 ... 20. jaanuari jõuab ETV eetrisse režissöör Marcus Vetteri dokumentaalfilm "Foorum" ("The Forum"), mille pikem kinoversioon linastub kuu lõpus ka dokfilmifestivalil Docpoint.

Dokfilm "Fred Jüssi. Olemise ilu" kogus avanädalavahetusel üle 9600 kinokülastuse

20.01.20 ... 15. jaanuarist jõudis kinodesse Jaan Tootseni film "Fred Jüssi. Olemise ilu", mis kogus avanädalavahetusel 9650 vaatajat.

Ilmus uue Eesti mängufilmi "Rain" treiler

20.01.20 ... 20. märtsil jõuab kinodesse Janno Jürgensi esimene täispikk mängufilm "Rain", millest ilmus ka treiler.

Festivalil Docpoint toimub Iraani režissööri Mehrdad Oskouei meistriklass ja retrospektiiv

17.01.20 ... Tänavuse DocPoint festivali peakülaliseks on Iraani režissöör Mehrdad Oskouei, kes viib Tallinnas läbi meistriklassi ning avab oma loomingu tagamaid.

Variety nimetas Tanel Toomi kümne silmapaistva eurooplase sekka

17.01.20 ... Ameerika meediaväljaanne Variety nimetas kümme eurooplast, kellel tasub 2020. aastal silma peal hoida. Ühe nimena toodi välja ka eestlasest režissöör Tanel Toom.

Eesti filmi instituut ja filmiarhiiv plaanivad kahe aastaga digiteerida 120 tundi kroonikafilme

16.01.20 ... Eesti filmi instituut ja filmiarhiiv on võtnud eesmärgiks alanud digikultuuri aastal ning sellele järgneval aastal digiteerida 120 tundi kroonikafilme. Sel aastal ootab digiteerimist kolm täispikka nõukogudeaegset mängufilmi.

Docpointi kavast leiab nii Oscari nominendi kui ka mitmeid kinolegende

16.01.20 ... 29. jaanuarist algab Tallinnas dokumentaalfilmifestival DocPoint, mille kavasse mahub tänavu üle 40 doki kogu maailmast. Rahvusvaheliselt hinnatud linateoste kõrval esilinastub festivalil ka Margit Lillaku "Südamering", samuti jõuab vaatajate ette Ülo Pikkovi lühidokk "Kilpkonn ja jänes".

Parima lavastaja Oscarit jahtis rekordiliselt naisi, lõppvalikusse ei pääsenud neist ükski

15.01.20 ... Hoolimata naisrežissööride rekordilisest nominatsioonide hulgast tänavustele Oscaritele, ei pääsenud lõppvalikusse ühtegi neist.

Kultuuriportaal soovitab: "Külm sõda" ETV2-s

15.01.20 ... Kolmapäeval, 15. jaanuaril jõuab ETV2 ekraanile Poola, Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa koostöös valminud Paweł Pawlikowski 2018. aasta film "Külm sõda".

Kumu näitab Pärnu filmifestivali võidufilme

14.01.20 ... Kumu teeb 15. jaanuaril kummarduse Pärnu filmifestivalile, tuues oma kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programmis ekraanile kaks festivalil auhinnatud linateost.

Eks-Batman Christian Bale naaseb koomiksimaailma uues "Thori" filmis

14.01.20 ... Oscari võitja Christian Bale peab läbirääkimisi, et liituda Chris Hemsworthi, Natalie Portmani ja teistega järgmises Thori-filmis "Love and Thunder".

ETV2 toob vaatajate ette Paolo Sorrentino värske telesarja "Uus paavst"

14.01.20 ... Telesari "Noor paavst" saab 2020. aasta alguses järje nimega "Uus paavst", mille peaosalist kehastab näitleja John Malkovich. Värsket sarja näeb alates 16. jaanuarist ka ETV2 eetris.

Kultuuriportaal soovitab: "Genesis 2.0" ETV2-s

14.01.20 ... Teisipäeval, 14. jaanuaril jõuab Docpointi teemakuu raames ETV2 eetrisse Christian Frei ja Maxim Arbugajevi 2018. aasta dokumentaalfilm "Genesis 2.0".

Arvo Kruusementi "Kevade" antakse uuesti DVD-l välja

14.01.20 ... Veebruari alguses ilmub Arvo Kruusemendi 1969. aasta film "Kevade" uuesti DVD-l, kus on taastatud nii linateose heli- kui pildirida.

Alison Jackson teeb filmi Donald Trumpist

14.01.20 ... BAFTA-auhinnaga pärjatud BBC komöödiasarja "Doubletake" autor, fotograaf Alison Jackson teeb telekanalile Sky Arts täispikka dokumentaalfilmi Donald Trumpist.

Spike Lee valiti esimese afroameeriklasena Cannes'i filmifestivali žürii esimeheks

14.01.20 ... Cannes'i filmifestival valis oma 73. festivali žürii esimeheks Oscari-võitjast lavastaja Spike Lee. Viimane pole mitte ainult esimene afroameeriklane, kes sellele kohale määratud, vaid ka esimene Aafrika diasporaa esindaja, vahendab Indiewire.

Tartu Elektriteater näitab PÖFFi grand prix võitnud filmi "Vastupidi"

14.01.20 ... Tartu Elektriteater näitab 18. jaanuaril ja 12. veebruaril Pimedate Ööde filmifestivalil peaauhinna pälvinud Jaapani filmi "Vastupidi" ("Kontora"), mille jäädvustas Eesti operaator.

Selgusid Oscarite nominendid, "Tõde ja õigus" ei pääsenud nominentide hulka

13.01.20 ... Ameerika filmiakadeemia avaldas 92. Oscarite nominendid, Tanel Toomi film "Tõde ja õigus" ei pääsenud parima võõrkeelse filmi nominentide hulka.

"Tõe ja õiguse" suurimast Oscari-konkurendist valmib teleseriaal

13.01.20 ... "Parasiidi" režissöör Bong Joon-ho toodab HBO abiga "Tõe ja õiguse" suurimast Oscari-konkurendist "Parasiidist" lühiseriaali.

Franz Malmsten Arnold Tali rollist: vaatasin Arnot kui oma isa

10.01.20 ... 7. veebruaril jõuab kinodesse mängufilm "Talve", mis toob vaatajate ette armastatud vanad ja täiesti uued tegelased. Franz Malmsten tõdes, et tema vaatas kõik eelnevad Lutsu teostel põhinevad filmid üle ning kujutas Arnot oma isana.

Hollywoodi kassahittides oli eelmisel aastal rekordiliselt naispeaosi

10.01.20 ... Eelmise aasta Hollywoodi kassahittides oli esindatud rohkem naisi kui kunagi varem, näitavad uuringud.

"Eesti lood" toob esmaspäevast ekraanile üheksa eriilmelist lugu

09.01.20 ... Dokumentaalfilmide sari "Eesti lood" võtab ka tänavu ETV2 eetris teraselt ette meie elu, et näidata kõike ootamatu vaatenurga alt. Kokku jõuab lähikuudel ETV ja ETV2 ekraanile üheksa värsket lugu, mis avavad Eestit ja eestlaste tegemisi nii kodumaal kui ka võõrsil.

Pääru Oja valiti noorte näitlejate talendiprogrammi European Shooting Stars

09.01.20 ... Näitleja Pääru Oja osaleb Berliini filmifestivali ajal toimuvas noortele näitlejatele suunatud programmis Shooting Stars, mille korraldaja on European Film Promotion. Tänavu 23. korda toimuvasse talendiprogrammi valiti kümme noort Euroopa filminäitlejat.

Oscarite gala toimub taas ilma õhtujuhita

09.01.20 ... Tänavune Oscarite gala toimub ilma õhtujuhita, nagu ka eelmisel aastal.

"Eia jõulud Tondikakul" võitis Vilniuses parima lastefilmi auhinna

09.01.20 ... Anu Auna koguperefilm"Eia jõulud Tondikakul" võitis Vilniuse rahvusvahelisel laste- ja noortefilmide festivalil parima lastefilmi auhinna. Tegemist on Leedu suurima ja tähtsaima noorele kinopublikule suunatud filmifestivaliga, mis toimub tänavu juba 14. korda ja leiab aset samaaegselt kuues linnas - Vilniuses, Kaunases, Siauliais, Penevezyses, Varenas ja Klaipedas.

Hendrik Alla: "1917" pole soolikaorgia

08.01.20 ... Kinodesse jõudis parima draamafilmi Kuldgloobuse võitnud Sam Mendese mängufilm "1917", mille eest Mendes sai ka parima lavastaja Kuldgloobuse. Filmikriitik Hendrik Alla sõnul teeb filmi mõjuvaks kaameratöö, mis tekitab vaatajas tunde justkui viibiks sõja keskel.

Algasid Robert Pattinsoniga Batmani-filmi võtted

08.01.20 ... Komissar Jim Gordoni rolli astuv ja Emmyga pärjatud näitleja Jeffrey Wright teatas Twitteris, et Matt Reevesi lavastatud "The Batmani" võtted on ametlikult alanud. Meediasse on ilmunud ka esimesed fotod võtteplatsilt Londonis, mis annavad aimu, milline Robert Pattinsoni kehastatud Batmaniga Gotham välja näeb.

Galerii: Kinos Sõprus esilinastus Eesti-Soome koostööfilm "Maria paradiis"

08.01.20 ... Tallinnas kinos Sõprus toimus 7. jaanuaril Soome režissööri Zaida Bergroth filmi "Maria paradiis" Eesti esilinastus.

Selgusid BAFTA nominendid, "Jokker" kandideerib auhinnale 11 kategoorias

07.01.20 ... Londonis jagatakse 2. veebruaril välja 73. Briti filmiauhinnad, kus kõige enim ehk 11 nominatsiooni kogus Todd Phillipsi koomiksifilm "Jokker". Kümnele auhinnale on nomineeritud Martin Scorsese "The Irishman" ja Quentin Tarantino "Ükskord Hollywoodis".

Filmifestivali DocPoint avab Margit Lillaku uus dokfilm "Südamering"

07.01.20 ... Sel aastal 29. jaanuarist kuni 2. veebruarini toimuva dokumentaafilmifestivali DocPoint Tallinn avab režissöör Margit Lillaku uus film "Südamering".

Kultuuriportaal soovitab: "Jagada või mitte jagada" ETV2-s

07.01.20 ... Teisipäeval, 7. jaanuaril jõuab Docpointi teemakuu raames ETV2 eetrisse Minna Hindi ja Meelis Muhu 2019. aasta dokumentaalfilm "Jagada või mitte jagada"

Elektriteatri kinolinal ärkavad ellu uued Eesti animafilmid

07.01.20 ... Hilissügisel said oma värsked nuku- ja joonisfilmid valmis nimekad režissöörid Riho Unt, Kaspar Jancis, Priit Tender, Anu-Laura Tuttelberg ja Girlin Bassovskaja. Tartus saab teisipäeval näha uusi kodumaiseid animatsioone ning vestelda filmitegijatega.

Filipp Kruusvall: seda ei tea kunagi ette, kuhu suunas "Eesti lood" arenevad

06.01.20 ... Esmaspäeval alustab ETV eetris lühidokumentaalfilmide sarja "Eesti lood" uus hooaeg, mille esimese filmina jõuab eetrisse Kerttu Soansi "Suurem kui sport". Eesti filmi instituudi dokumentaalfilmide ekspert Filipp Kruusvall ütles, et seda ei tea kunagi ette, kuhu suunas need Eesti lood arenevad.
klassikaraadios
Docpoint ETV2 EKRAANIL

klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: