Uudis

Maailmafilmi festivali korraldaja: nüüdisaegne dokk kompab žanripiire

18.03.19 ... Tartus alanud Maailmafilmi festivalil linastub üle 60 antropoloogilise dokumentaalfilmi. Lood räägivad erinevatest ühiskondadest ja maailmanägemise viisidest enam kui 30 riigis.

"Tõde ja õigus" tõusis taasiseseisvunud Eesti vaadatuimaks filmiks

18.03.19 ... Veebruari lõpus esilinastunud Tanel Toomi film "Tõde ja õigus" on kinodes kogunud 205 595 vaatamist millega on purustatud seni "Klassikokkutulekule" kuulunud taasiseseisvunud Eesti vaadatuima kodumaise filmi rekord 189 073 kinokülastusega.

Eesti-Horvaatia animafilm "Briljantsuse demonstratsioon neljas vaatuses" jõuab Annecy filmifestivalile

18.03.19 ... Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki 2018. aastal valminud animafilm "Briljantsuse demonstratsioon neljas vaatuses" on välja valitud Annecy rahvusvahelise animafilmide festivali võistlusprogrammi.

Kultuuriportaal soovitab: "Brokebacki mägi" ETV2-s

15.03.19 ... ETV2 eetrisse jõuab 15. märtsil Ang Lee kolm Oscarit võitnud film "Brokebacki mägi" ("Brokeback Mountain"), kus astuvad üles Jake Gyllenhaal ja Heath Ledger.

HÕFF tähistab telelavastuse "Kollane mask" sünnipäeva

13.03.19 ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toob kinoekraanile 1980. aastatel lastes kõhedust tekitanud telelavastuse "Kollane mask", mis saab sel aastal 40-aastaseks.

Kultuuriportaal soovitab: "Fantastiline naine" ETV2-s

13.03.19 ... 13. märtsil jõuab ETV2 eetrisse režissöör Sebastián Lelio parima võõrkeelse filmi Oscari võitnud film "Fantastiline naine" ("Una mujer fantástica").

Siim Nestor Jacksoni skandaalsest dokumentaalist: me ei pruugigi lõplikku tõde teada saada

12.03.19 ... Veebruaris Sundance'i filmifestivalil esilinastunud skandaalne dokfilm "Leaving Neverland" Michael Jacksonist keskendub kahele noormehele, keda popikuningas väidetavalt aastaid pilastas.

Filmimuuseumis esilinastub Vahur Laiapea dokumentaalfilm "Afganistan. Vangis ja vabaduses"

12.03.19 ... 12. märtsil esilinastub Filmimuuseumis Vahur Laiapea dokumentaalfilm "Afganistan. Vangis ja vabaduses". Filmi keskmes on 1980. aastal Afganistanis vangi langenud ja islamiusku astumise hinnaga ellu jäetud endine nõukogude sõdur Bahretdin Hakimov.

Kumu dokumentaal näitab Hiina hingekriipivat moderniseerimist

12.03.19 ... Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas jõuab ekraanile "Viimased päevad Shibatis", mis võitis auhinna Amsterdami dokumentaalfilmide festivalil.

Galerii: esilinastusid hooaja viimased "Eesti lugude" lühidokumentaalid

08.03.19 ... 7. märtsil jõudsid kinos Artis vaatajate ette selle hooaja viimased neli "Eesti lugude" lühidokumentaali. Avaldame kultuuriportaalis kõigi filmide lühitutvustused, mis jõuavad õige pea ka ETV2 eetrisse.

HÕFF toob ekraanile Vene psühhopaadi

08.03.19 ... Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil jõuab Eestis esimest ja viimast korda vaatajate ette Grigori Konstantinopolski film "Vene psühho", mis on venelaste vastulausa Bret Easton Ellise samanimelisel romaanil põhinevale filmile "Ameerika psühho".

Michael Jacksoniga seotud "Simpsonite" episood eemaldatakse ringlusest

08.03.19 ... Skandaalse dokumentaalfilmi "Leaving Neverland" tõttu eemaldatakse ringlusest 1991. aastal ilmunud "Simpsonite" episood, kus lõi kaasa ka Michael Jackson.

Moekunstikino näitab eriseansil dokumentaalfilmi Karl Lagerfeldist

07.03.19 ... MoeKunstiKino teeb 18. märtsil eriseansiga kummarduse moemaailma meistrile Karl Lagerfeldile, kes veebruari keskel lahkus meie seast. Erilinastus, millele teeb sissejuhatuse EKA moeosakonna juhataja Piret Puppart, toimub kinos Sõprus.

Vaba Lava Narva teatrikeskuses toimuvad kinopäevad Julia Augiga

06.03.19 ... 10. märtsil esietendub Vaba Lava Narva teatrikeskuses Julia Augi lavastus "Minu Eesti vanaema". Esietendusele eelneb aga kinoprogramm filmidest, kus Julia Aug on üles astunud.

Eesti osalusel valminud film kandideerib kuuele Nika auhinnale

07.03.19 ... Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" kandideerib kuuele Nika filmiauhinnale. Nika auhind asutati 1987. aastal ning see on tähtsaim filmiauhind Venemaal.

Sõpruse kinno jõuab võõrkeelse filmi Oscari nominent "Kapernaum"

06.03.19 ... Kolmel korral jõuab Sõpruse kino ekraanile parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaat ja 2018. aasta Cannes'i filmifestivali žürii preemia pälvinud "Kapernaum" ("Capernaum"). Linastused toimuvad 25., 28. ja 30. märtsil.

Selgusid BFMi parimad tudengifilmid

06.03.19 ... 1. märtsil selgusid BFMi tudengite filmifestivali Best of BFM võitjad. Parima filmi kategooria võidufilme oli sel korral lausa kaks: filmikunsti eriala 2. õppeaastal valminud "Valvuri evolutsioon" ja Kino Eyes magistrikava raames valminud "Tomorrow Island".

Peeter Simm filmi "Vee peal" võttepaigast: kõik 360 kraadi on filmitavad

05.03.19 ... Filmirežissöör Peeter Simm paneb pildikeelde Olavi Ruitlase menuromaani "Vee peal", mille kirjanik ise stsenaariumiks vormis. "Georg", "Arabella, mereröövli tütar" ja "Ideaalmaastik" lavastajana tuntud Simm ütles, et võttis "Vee peal" filmi teha, kuna tegemist on siira ja vahetu looga.

ETV2 toob Iberofesti eriprogrammis eetrisse hispaaniakeelsete mängufilmide paremiku

05.03.19 ... Alates 6. märtsist jõuavad Iberofesti eriprogrammi raames neljal järjestikusel kolmapäeval ETV2 eetrisse viimaste aastate parimad hispaaniakeelsed mängufilmid. 5.-9. märtsini on võimalik erinevaid Iberofesti filme näha ka kinos Artis.

Urmas Paet esitas Eesti filmi kandidatuuri LUX filmiauhinnale

05.03.19 ... Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet esitas Eesti filmi "Võta või jäta" kandideerima Euroopa Parlamendi filmiauhinnale LUX.

Kumu filmis saavad kokku anarhia ja arhitektuur

05.03.19 ... Ta saagis pooleks hooneid ja lõikas nende sisse hiiglaslikke auke – Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sari tutvustab sel kolmapäeval anarhitektuuri rajajat Gordon Matta-Clarki.

Suri sarjast "Beverly Hills, 90210" tuntud näitleja Luke Perry

04.03.19 ... Pärast möödunud nädalal saadud infarkti suri 52-aastasena näitleja Luke Perry (11.10.1966–4.03.2019), kelle tuntuimate rollide hulka kuuluvad telesarjad "Beverly Hills, 90210" ja "Riverdale".

"Tõde ja õigus" tegi Narvas iselaadse rekordi

02.03.19 ... Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud mängufilmi "Tõde ja õigus" käis Narvas vaatamas avanädalal üle 700 inimese, mis ületab tavapäraseid Eesti filmi vaatajanumbreid piirilinnas pea kümnekordselt. Arvestatava osa kinopublikust moodustavad Ida-Virumaa teiste linnade elanikud.

Maailmafilmi festival paneb mõtlema üldinimlikel ja aktuaalsetel teemade

02.03.19 ... 18.-24. märtsini peetakse Tartus Eesti Rahva Muuseumi 16. Maailmafilmi festival, kus linastub üle 60 värske dokumentaalfilmi. Kavas olevad antropoloogilise kallakuga dokfilmid tutvustavad erinevaid ühiskondi, elusid ja maailmanägemise viise.

Kultuurportaal soovitab: "Viimane kinoseanss" ETV2-s

01.03.19 ... 1. märtsil jõuab ETV2 eetrisse Peter Bogdanovichi 1971. aasta linateos "Viimane kinoseanss" ("The Last Picture Show"), kus astuvad üles Jeff Bridges, Timothy Bottoms ja Cybill Shepherd.

Euroopa filmiauhinnad jagatakse 2020. aastal välja Reykjavikis

28.02.19 ... Euroopa filmiakadeemia otsustas, et 2020. aasta detsembris toimuvad Euroopa filmiauhinnad Islandi pealinnas Reykjavikis.

Kultuuriportaal soovitab: "Eikusagilt" ETV2-s

27.02.19 ... 27. veebruaril jõuab ETV2 eetrisse režissöör Fatih Akini 2017. aasta film "Eikusagilt" ("In the Fade"), kus astuvad üles Diane Kruger, Numan Acar, Denis Moschitto ja Samia Muriel Chancrin.

Tristan Priimägi filmisoovitused: "Tõde ja õigus", "Hävitaja" ja "Ralf lõhub interneti"

27.02.19 ... Filmikriitik Tristan Priimägi jagas "Terevisioonis" soovituse kolmele uuele filmile: Tanel Toomi suurfilmile "Tõde ja õigus", Karyn Kusama krimiloole "Hävitaja" ja värskele animatsioonile "Ralf lõhub interneti".

Cannes'i filmifestivali žürii esimeheks valiti Alejandro G. Iñárritu

27.02.19 ... Esimese Mehhiko filmitegijana valiti Cannes'i filmifestivali žürii esimeheks filmide "Mees, kes jäi ellu" ("The Revenant") ja "Lindmees" ("Birdman") režissöör Alejandro G. Iñárritu.

Tanel Toom Tiina Loki arvustusest: iga kriitika on minu jaoks väga oluline

26.02.19 ... Kuigi "Tõde ja õidust" on saatnud kiidusõnad filmiekspertidelt, tõdes filmi režissöör Toom, et hea on kuulda ka kriitilisemaid arvustusi. Filmi edu ei tähenda Toomile aga, et ta režissööritööle joone alla tõmbaks.

Oscarite vaatajanumbrid kasvasid pärast eelmise aasta rekordmadalat tulemust

26.02.19 ... Mitu aastat vaatajanumbritega jännis olnud Oscarite gala kasvatas üle mitme aasta vaadatavust.

Õhtujuhita Oscari gala avas Queen

25.02.19 ... Üle 30 aasta esmakordselt õhtujuhita toimunud Oscarite gala avasid suurejoonselise etteastega ansambel Queen ja Adam Lambert.

Mängufilm "Tõde ja õigus" püstitas uue avanädalavahetuse vaatajarekordi

25.02.19 ... Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud mängufilmi "Tõde ja õigus" käis avanädalavahetusel vaatamas 51 239 inimest, mis on taasiseseisvunud Eesti avanädalavahetuse rekord.

Galerii: melu 91. Oscarite punasel vaibal

25.02.19 ... Enne seda, kui 91. korda jagati välja Ameerika filmiakadeemia auhinnad Oscarid, läbisid kõik külalised punase vaiba, et anda intervjuusid ja poseerida fotograafidele.

Galerii: selgusid 91. Oscarite võitjad, "Bohemian Rhapsody" pälvis neli auhinda

25.02.19 ... Los Angeleses Dolby teatris jagati laiali 91. Ameerika filmiakadeemia auhinnad Oscarid, kus õhtu suurimateks võitjateks olid "Bohemian Rhapsody" nelja auhinnaga ning "Roma", "Must panter" ja "Roheline raamat" kolme Oscariga.

Selgusid Kuldvaarikate võitjad, Donald Trump pälvis kaks auhinda

24.02.19 ... Traditsiooniliselt jagati üks päev enne Ameerika filmiakadeemia auhindade Oscarite tseremooniat välja ka Kuldvaarikat, mis tõstavad esile möödunud filmiaasta halvimaid linateoseid. Õhtu suurimateks võitjateks olid film "Holmes ja Watson" nelja preemiaga ja Ameerika president Donald Trump kahe auhinnaga. Nomineeritud oli ka Melania Trump, kes aga auhinda ei võitnud.

Tristan Priimägi: ühinenud vaenlased

24.02.19 ... Suuri müüte kannab ikka suur vastasseis: Hektor ja Achilleus, Montecchi ja Capuletti, Hitler ja Stalin, Blur ja Oasis, Jay-Z ja Kanye, Kesk ja Reform, Mallukas ja Paljas Porgand. Draama sünnib vastasseisust, tõde on seejuures suvaline ja reljeefsema vastandamise alandlikus teenistuses. Keda see tõde ikka huvitab, kui on vaja rääkida suurt lugu, mille keskse konflikti ühe või teise poolega õnnestub end samastada võimalikult suurel osal auditooriumist.

Suri filmi "Lauldes vihmas" režissöör Stanley Donen

24.02.19 ... Meie seast lahkus 94-aastasena Ameerika kino kuldajastu režissöör Stanley Donen (13.04.1924-21.02.2019). Tema tuntuimate filmide hulka kuuluvad "Lauldes vihmas" ("Singin' in the Rain"), "Naljakas nägu" ("Funny Face") ja "Šaraad" ("Charade").

Vaata järele: Anna Pihl jälgis erisaates Tanel Toomi "Tõe ja õiguse" valmimist

23.02.19 ... 22. veebruaril jõudis ETV eetrisse erisaade "Tõde ja õigus. Filmi lugu", mis jälgis Tanel Toomi suurfilmi valmimist ja andis sissevaate, kuidas jõudis kinolinale Tammsaare "Tõde ja õigus".

ETV2 eetrisse jõuab Ken Saani ja Ivar Heinmaa lühidokumentaal "Su oma silm on kuningas"

23.02.19 ... 23. veebruaril jõuab ETV2 eetrisse "Eesti lugude" raames valminud lühidokumentaal "Su oma silm on kuningas", mille autorid on Ken Saan ja Ivar Heinmaa.

Kultuuriportaal soovitab: "Julie & Julia" ETV-s

23.02.19 ... 23. veebruaril jõuab ETV eetrisse režissöör Nora Ephroni 2009. aasta mängufilm "Julie & Julia", kus peaosades astuvad üles Meryl Streep ja Amy Adams

Galerii: esilinastus Tanel Toomi suurfilm "Tõde ja õigus"

20.02.19 ... 20. veebruaril esilinastus Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud mängufilm "Tõde ja õigus". Režissöör Tanel Toomi ekraniseering paneb ühtlasi punkti EV100 filmiprogrammile.

Galerii: Rapla kultuurikeskuses avatakse 126-kohaline kino

20.02.19 ... Rapla kultuurikeskuses avati 126-kohaline digitaalne 4K kino, mille ehitamiseks kulus Rapla valla eelarvest 2.1 miljonit eurot, lisaks osteti 225 000 euro eest inventari. Kultuurkapital toetas kinotehnika ostu 60 000 euroga.

Kultuuriportaal soovitab: "Luik" ETV2-s

20.02.19 ... 20. veebruaril jõuab ETV2 eetrisse režissöör Ása Helga Hjörleifsdóttiri 2017. aasta linateos "Luik" ("Svanurinn").

Andrei Liimets: "Tões ja õiguses" on Ameerika filmide visuaalset sõnavara

19.02.19 ... Homme esilinastub Eesti Vabariik 100 filmiprogrammi viimane mängufilm, režissöör Tanel Toomi ekraniseering Anton Hansen Tammsaare romaanist "Tõde ja õigus".

Kultuuriportaal soovitab: "Kedi" ETV2-s

19.02.19 ... 19. veebruaril jõuab ETV2 eetrisse režissöör Ceyda Toruni 2016. aasta dokumentaalfilm "Kedi", mis räägib südamliku loo Istanbuli tänavakassidest.

Kumu näitab filmi linnast, mida külastavad jääkarud

19.02.19 ... Vaatamata polaarööle ja hulkuvatele jääkarudele elab Longyearbyenis üle 2000 inimese. Miks, uurib Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja järjekordne film, mis toob kolmapäeval vaatajate ette maailma põhjapoolseima linna elu.

Filmiakadeemia pööras tagasi otsuse anda neli auhinda välja reklaamipausil

18.02.19 ... Ameerika filmiakadeemia otsustas, et Oscarite galal jagatakse otse-eetris kätte kõik auhinnad. Otsus järgnes kriitikale selle eest, et Oscarite korraldajad tahtsid tänavuse muudatusena anda neli auhinda üle reklaamipausi ajal.

Arvustus. Väikeste poiste lemmikfilm "Alita: Sõjaingel"

15.02.19 ... Uus film kinolevis"Alita: Sõjaingel" ("Alita Battle Angel")Režissöör: Robert RodriguezStsenarist: James Cameron, Jon LandauOsades: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Mahershala Ali, Ed Skrein, Jennifer Connelly, Edward Norton, Keean Johnson4/10

Priit Võigemast: "Tõde ja õigus" lõhnas algusest peale nii, et see pole mingi tilulilutamine

15.02.19 ... Tuleval nädalal jõuab kinodesse Tanel Toomi suurfilm "Tõde ja õigus". Saates "OP+" oli külas filmi üks peaosatäitjatest Priit Võigemast, kes rääkis filmi loomeprotsessi ning avas vabakutselise näitleja argipäeva.
klassikaraadio
jazzkaar 30

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: