Pärnu filmifestivali rahvahääletuse filmid juhatavad sisse Eesti spetsialistid

Kaader filmist
Kaader filmist "Mu kallis ema". Autor/allikas: pressimaterjalid

ETV2 toob viiel argiõhtul kell 20 vaatajateni Pärnu filmifestivali rahvaauhinnale kandideerivad dokumentaalfilmid, millele teevad tänavu autorite asemel sissejuhatuse Eesti spetsialistid.

Soosaare sõnul valisid nad seekordsed filmid välja kolme kriteeriumi alusel – kunstiline või teaduslik väärtus, teema tähtsus tänases päevas ja filmi uudsus.

"Kuna alates esimestest uusaegsetest inimõigusi reguleerivatest dokumentidest peale pole olukord põhiliste inimõigustega paljudes riikides kuigivõrd muutunud, siis sai XXXIV Pärnu filmifestivali peateemaks valitud "Inimõigused alasti"," selgitas Soosaar.

"Pärnu filmifestival on oma sünnist saadik seisnud põlisrahvaste ja nende kultuuride ellujäämise eest. Seegi on inimõigus, mille vastu paljud riigid eksivad."

Sel korral ei kommenteeri oma filme autorid ise, vaid valdkondi tundvad eesti spetsialistid. Nii mõtestab Põhja-Koreast pärit naise rasket saatust filmis "Varjulilled" Eesti poliitik Marianne Mikko.

Filmist "Geograaf ja saar" saadud emotsioone jagab Tartu Ülikooli teadur Maaja Vadi, kes on sarnaselt filmipeategelasele Philippe Pelletierile uurinud väikesaarte kogukondade käitumist olukorras, kus välisjõud võivad etnilise saarekultuuri hävitada.

Palestiina poiste elust pajatavat filmi "Täishäälel" lahkab Eesti filmilooja Toomas Järvet, kes on ise ka Iisraelis elavat palestiinlaste kogukonda jäädvustanud.

Rännumees Hendrik Relve pole küll mentawaiade juures ise käinud, aga Indoneesia teiste põlisrahvastega mitmeid kordi kokku puutunud. Nende soov on jõuda inimõiguste alal Euroopale järele ja samas mitte jääda ilma oma kodumaa ürgsest loodusest. Selle teema võtab üles norra autori Audun Amundseni dokk "Newtopia".

Filmis "Mu kallis ema" on peategelane saami tüdruk Taša. Tema vanemad istuvad vanglas ning Tašat kasvatab vene rahvusest kasuema. Kuidas Taša juhtum riivab inimõigusi, seda seletavad filmi operaator Elen Lotman ning õiguskantsleri büroo laste- ja noorteosakonna juhataja Andres Aru.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: