Tartu Kunstimajas taasavati 50 aasta tagune Elmar Kitse näitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu Kunstimajas taasavati Elmar Kitse 1966. aasta isikunäitus, mida peetakse üheks esimeseks tõeliseks abstraktse kunsti võidukäiguks Eestis.

Pool sajandit tagasi, 15. novembril 1966. aastal, avati samades ruumides Elmar Kitse kolmas isikunäitus. Kõik näituse kohta kirjutatud arvustused olid ülevoolavalt heakskiitvad. 105 teosest moodustunud näitusest kirjutati kui moodsa kunsti manifestatsioonist, kui kunstiuuenduste verstapostist, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"Kui need siia üles said, siis ma sain aru, et see päriselt nii ongi: pildid on enam-vähem sellistel kohtadel, nagu nad olid varem," ütles kuraator Peeter Talvistu ja lisas, et kui pildid seina said, oli see tema jaoks täielik vapustus.

Kuraatori sõnul kiirendas Elmar Kitse 1966. aasta näitus kunsti avatumaks muutumist.

"Elmar Kits, mees, kes on teinud suuri sotsrealistlikke maale, keda väga kõrgelt hinnatakse. Kui tema tuleb ja ütleb, et ma tahan niimoodi maalida, siis tähendab see seda, et järelikult niimoodi võib maalida. Järelikult abstraktne kunst on võimalik," rääkis Talvistu.

Peeter Talvistu ja Voldemar Ermi kureeritud Elmar Kitse 1966. aasta murrangulist taasavatud näitust saab Tartu Kunstimajas vaadata 11. detsembrini.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: