Arvustus. "Westworldi" tagajärgedeta arvutimängumaailm ({{commentsTotal}})

"Westworld" Autor/allikas: Kaader filmst

Seriaal
"Westworld"
Autorid: Lisa Joy ja Jonathan Nolan
Osades: Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, Anthony Hopkins
Sarja on tootnud HBO telekanal ning sealt on võimalik "Westworldi" ka näha

Samanimeline film "Westworld" on pärit 1973. aastast, mille ainetel seriaal ka vändati. Filmi ei pea vaatama, või kui, siis pigem enne. Hiljem pole nähtavasti mõtet.

Praegu toodetakse ainuüksi Ameerikas sadu seriaale aastas. Neil on kopsakad eelarved, head näitlejad, professionaalne turundus ja nii edasi. Kui aga vaatama hakkad, siis 97 protsendil juhtudest sari ei toimi ja vaatamine piirdub esimese osaga. Kehv lugu, mitteusutavad tegelased ja ebaloogilised arengud. "Westworld" on aga nende väheste sarjade seas, mis töötavad.

Sarja keskmes on inimestega väljanägemise ning käitumise poolest identsetena näivatele robotitele mõeldud lõbustuspark. Iga robot mängib oma rolli, ennast loomulikult selles ajas ning olustikus inimeseks pidades. Great Canyon, 19. sajand, cowboy'd, sherifid, suitsused saluunid vana, häälest ära klaveri, pokkerimängu ja hooradega, röövid, sigadused, tagaajamised. Peamine on aga see, et sa võid seal teha kõike, mida süda lustib, ja seda ilma igasuguste tagajärgedeta. Nagu arvutimängus, kus igal tegelasel on oma seiklus ehk liin tagataskus, mine ainult kursoriga tema peale. Igal saluunihooral on oma stoori, miks ta seda teeb jne. Muuhulgas aitaks see seriaal õppematerjalina lapsevanematel paremini mõista oma arvutimängumaailma sukeldunud võsukeste motivatsiooni veeta seal suurema osa ajast, või koguni kogu oma jaa.

Saluuni häälest ära klaveril mängitakse sigarite tossates retrovõtmes Radioheadi ning Soundgardenit...
__________________________________________________________________________

Vanamees nuusutas oma sõrmi. Need lõhnasid piibu, kuivuse ja roiskunud meretuule järele. Kui ta näpuotstega oma ninaalust katsus, tundus puudutus veidi kare. Mees sulges silmad ning meenutas. Lõhnad aktiveerisid vanu mälukaustu ta peas. Need avanesid juba roostes hingede kääksudes, pritsides ümbrusesse valguse käes helkivat tolmu. Seda kõike natuke aegluubis, kiirustamata, luues avanevate mälestuste jaoks vastava meeleolu. Toiming oli vanamehele tuttav, peaaegu nagu oodatud rituaal, mis mõjus talle aperatiivina, andes jõudu ja värskust algavaks rännakuks.

Mälestused rääkisid, nagu ikka, möödunud aegadest - kauged kaadrid, mustvalged, värvilised, mõned erksamad, teised aga udused, vahel pilt moonutas justkui, mõnikord katkes, hakates lainetusena jooksma. Mees tõmbas pahinal läbi nina neid lõhnu, rind tõusis, kopsud täitusid, silmad suletud, naeratus paljastamas tubakast ja kohvist määrdunud hambaid.

Ta teadis nüüd, kuidas see käib. Mil moel neid valida, võtta ja meenutada, tunda sellest mõttemängust rõõmu. Aga ka seda, kuidas ebameeldivad ehk vähemväärtuslikud kustutada või muuta endale sobivaks. Sellisteks, mis toovad näole pigem naeratava, kui et tõsise, mõtliku, vahel suisa kurbustki väljendava ilme. Siis on enesetunne soe ja meeldiv, ilus loodus ümberringi, öösel armastust täis unenäod, hommikul šokolaadised kohvilõhnad köögis. "Oh, see kõik võib olla nii ülendav ning rõõmupakkuv, samas aga tühine, ammulahustunud koopiast järjekordne koopia, närtsinud lill vaasis, õliseks tõmbunud vees," ohkas mees korraks silmi avades, heites pilgu tablale, näpupuudutus õiges kohas ekraanil ja... "Korras!“ Ta sulges taas silmad, uus naeratus levis üle näo nagu saabuv päev, kortsud tõmmati hetkeks justkui kõrvade taha, nikotiiniku kahvatu pale asendus sooja, noorusliku jumega.
__________________________________________________________________________

Robot nagu mees. Mees nagu robot. Saatusega mängimine, selle üle otsustamine. Ja kui saatus on mälestused, mis sind kammitsevad või juba ettekäidud rajale suunavad, siis kelle käes on tabla? Kas ma olen mees nagu robot? Pigem juba robot nagu mees, kellel on oma tabla. Seega iseenda mälu peremees, omades valikuvõimalusi rippmenüüst ülal vasakul. Enda loodud rippmenüüst, kujundatud minu lemmiksinise kumaga, kus valikuid on piisavalt - mõned on siiani tundunud võimatutena ja nii edasi. Ühesõnaga - iga mees on nüüd oma saatuse sepp oma õnne valaja! Ptüi, äkki hoopis oma narratiivi moderaator ehk mälestuste progeja.

Ed Harris. Esimesel, käesoleval hooajal on tema tegelaskuju mälestuste ori, kes rabeleb, et kammitsaist pääseda. Teiseks hooajaks saab ta endale kindlasti aga oma tabla. Musta ja läikiva. Sellise, mis sobib hästi nii tolmuse, sama värvi cowboy-kostüümi kui ka tuhmilt helendava üheksalasulisega, põrutuse- ning veekindlana, võib-olla. Ja siis hakkab juhtuma. Ed Harrisel on mitu levelit minna, aga mul on temasse usku, ta tegelaskuju on positiivse mõtlemisega, läheb läbi kivi, lööb pöördelt kannaga.

Anthony Hopkins. Eneskindla ja salakavalana läbib ta esimese hooaja nagu ninja, kes laksib kõik head ning pahad läbi ka parem käsi selja taha seotuna. Praegu on Hopkins kõige kõvem, ta on lõpukoll. See vajab muutmist ja tõenäoliselt tehakse teisel hooajal selles osas korrektuure. Muutja rolli pretendeerivad nii Thandie Newtoni kui ka Jeffrey Wrighti kehastatavad tegelaskujud, Evan Rachel Woodi omast rääkimata. Andmiseks läheb igal juhul, asja ei saa nii jätta, Hopkins on vana ja jäärapäine, värsked tuuled puhuvad ning murdepunkt saabub kindlasti, pealegi on seda põnev jälgida ja seriaalid ongi just selleks loodud.

 

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: