Jüri Ojaver sekkub Vabaduse galerii ruumi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jüri Ojaver
Jüri Ojaver Autor/allikas: PM/Scanpix

6. jaanuaril avatakse Vabaduse galeriis Jüri Ojaveri näitus "Surev koer. Vol 2", mis on jätkuks möödunud aastal Haapsalu linnagaleriis esitletud näitusele "Surev koer".

Jüri Ojaveri (1955) tegevusvaldkonnaks on olnud kolmemõõtmeline kunst, peamiselt installatsioonina, aga ka video- ja tegevuskunst, viimasel ajal on lisandunud maal. Ojaverist võib rääkida mitte ainult kui polüfunktsionaalsest, vaid eelkõige interfunktsionaalsest kunstnikust. Nii nagu pole olnud mõtet hinnata tema installatsioone kaanonite järgi, nii ei saa rääkida tema maalidest maalikunsti kui sellise diskursuses. Jüri Ojaveri iga kunstiline etteaste, tegu ning žest on mingi suurema idee ja sõnumi osa, ka siis, kui see eraldi võttes võib tunduda lapseliku tembu või iseäraliku huumoriga võllanaljana.

Jüri Ojaveri on huvitanud mälutemaatika, suhe olnuga ja olnusse nii üldises kui ka isiklikus mõttes. Tema kunstilist hoiakut võib iseloomustada restaureerimis- või rekonstrueerimisakti kontseptualiseerimisena.

Nii nagu aeg, on talle oluline olnud ka koht. Ojaveri väljapanekuid tuleb vaadata kohaspetsiifilistena. Ta on alati mõelnud väljapaneku koha ning eksponaadi suhte peale, ka siis, kui teost on varem mujal eksponeeritud. Sellises võtmes on teda tõlgendatud ja see võti kehtib ka Vabaduse galerii “Sureva koera. Vol 2” kohta.

Kuid Jüri Ojaveri kunstilises tegevuses on veel üks oluline moment, millele pole just eriti tähelepanu pööratud. Ojaverile on meeldinud oma teostele luua paarikuid, kas siis otseste koopiatena, kui teos on kellegi poolt omandatud, või väikese nihkega, nagu püüaks autor ennast kontrollida, kas ta ikka suudab oma kunagise "minaga" dialoogi astuda või on aeg teinud lootusetult oma töö.

Korduse, topeldamise moment tuleb tugevalt sisse juba praeguse näituse peakirjas. “Sureva koera” esimene etteaste oli möödunud kevadel Haapsalu galeriis. Mõlema väljapaneku keskne tegelane on Ojaveri koer Karu-Ott, Haapsalus lisandus teoste ja raamatu kaudu venna, Jaan Ojaveri kohalolek. Jaan Ojaver suri paar aastat tagasi, Karu-Ott möödunud aasta lõpul.

Kunstilise žestina on nad kõikide liiga vara lahkunud sõprade metafooriks. “Mu sõber suri. Tahes-tahtmata mõtlen ma iga päev temale. Nii jääb,” on kunstniku saatesõnad Vabaduse galerii väljapanekule.

Haapsalu linnagalerii näituse kohaspetsiifilisus seisnes läbimõeldud, pelgalt sellele paigale sobivas teoste valikus ja paigutuses. Vabaduse galeriis läheb kunstnik veel kaugemale ning sekkub galerii kui sellise ruumi. Teatavasti alustas neis ruumides 1990. aastate algul skulptorite ühisgalerii Sammas, mille üks loojatest oli ka Jüri Ojaver.

Näitus "Surev koer. Vol 2" jääb Vabaduse galeriis avatuks 25. jaanuarini. Näitus avatakse 6. jaanuaril kell 18, kus astub kunstnik Jüri Ojaver rahva ette performance'iga.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: