Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasta algus toob Erkki-Sven Tüürile mitu tema muusika ettekannet

{{1484059998000 | amCalendar}}
Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics

Jaanuarikuul toimub mitmel pool helilooja Erkki-Sven Tüüri teoste esitusi: USAs, Prantsusmaal ja Saksamaal, ka Eesti dirigentide käe all.

Reedel, 13. jaanuaril mängib Erkki-Sven Tüüri varajast orkestriteost "Insula deserta" USAs Washingtoni osariigis Spokane´i Sümfooniaorkester. See kontsertõhtu Martin Woldsoni teatris kannab pealkirja "Intersect: The Baltics – Independence at the Fore of Russia" ja seda juhatab uue muusika toetajana USAs hästi tuntud Jaapani dirigent Morihiko Nakahara. Erkki-Sven Tüüri orkestripala kõrval mängitakse eesti muusikast veel Arvo Pärdi "Collage´i teemal B-A-C-H" ning läti hinnatuima maestro Pēteris Vasksi teost "Folk Music".

Paavo Järvi pidi juhatama Budapesti Festival Orchestra ees Budapesti Kunstide Palees kolmel õhtul 12.-14. jaanuaril Tüüri viimast orkestriteost "Sow the Wind", mille ta ise tellis Pariisi uue filharmooniasaali avamiseks. Nii harva, kui Paavo üldse Ungarisse on juhtunud, jääb Paavo neist kontsertidest siiski eemale, õhtu kava muutub ja dirigendiks tuleb soomlane Pietari Inkinen, Tüüri asemel mängitakse Jean Sibeliust. Need kolm kontserti on Paavo kodulehel täna veel täiesti olemas ja kroonikategijatele eksitavad.

Nimekas läti organist, paljude konkursside laureaat Iveta Apkalna esitab Tüüri pala "Spectrum I" Prantsuse raadiomaja auditooriumis Pariisis 23. jaanuaril.

Eesti dirigentidest mängib Tüüri muusikat sel kuul Kristjan Järvi, see on kontsert 29. jaanuaril sakslaste kuulsas kontserdimajas Gewandhausis Leipzigis. Kristjan Järvi dirigeerib tema kunstilisel juhtimisel tegutseva MDR Leipzigi Raadio sümfooniaorkestrit, kus ta on meie noore marimbavirtuoosi Heigo Rosina kutsunud Tüüri marimbakontserdi "Ardor" solistiks.

Heigo Rosin on seda omapärase kõlamaailma kajadega teost mänginud aasta tagasi aprillis ERSO kontserdil Tallinnas Paul Mägi taktikepi all. Septembris kandis Heigo Rosin selle kontserdi ette ka Taani Kuningliku Muusikaakadeemia kontserdisaalis koos akadeemia orkestriga Magnus Fryklundi dirigeerimisel. Heido Rosin on täiendanud end Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias.

Kristjan Järvi on kutsunud Heigo Rosinat solistiks "Ardori" ettekanneteks ka varem, koos Läänemeremaade noorteorkestriga nende kontsertidel 2015. aasta septembris Saksamaal Heidenis, Šveitsis Zürichi Tonhalles ning veel Itaalias Verona Teatro Filarmonico's .

On rõõmustav, et Erkki-Sven Tüüri põnev teos marimbale on juba leidnud nii palju esitusi. Lõppenud aasta oktoobris mängis Heigo Rosin Tüüri marimbakontserti rahvusliku kammerorkestriga Kiievi Solistid Ukraina pealinnas meie dirigendi Erki Pehki kutsel ja tema juhatusel.

Põnevat on ees oodata ka veebruaris: Anu Tali juhatab Erkki-Sven Tüüri Sümfooniat nr 6 ("Strata") neljal korral USAs Floridas (2.- 5. II) Sarasota Orkestri ees. Paavo Järvi viib nädal hiljem oma Jaapani orkestri NHK Symphony Orchestra kavasse NHK Hallis Tokyos Tüüri akordionikontserdi "Prophecy", kahel õhtul on selle solistiks suurepärane Läti kontsertakordionist Ksenija Sidorova. Ja neil õhtutel on Järvi kavas Jaapanis koguni kaks eesti heliloojat, sest kontserdi avanumbriks on Arvo Pärdi sümfooniline pilt "Silhouette". 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: