Selgusid noorte heliloomingu konkursi "Noor helilooja 2017" võitjad

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Gerta Raidma Autor/allikas: Peeter Langovits

10. aprillil toimus festivali Eesti Muusika Päevad raames Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis konkursi "Noor helilooja 2017" finaalkontsert. Tiitliga pärjati Gerta Raidma teose "I Dance With My Thought of You in the Freezing Wind" / "Ma tantsin jäises tuules oma mõttega sinust" eest.

Ühtlaselt hea tase tegi žüriile võitjate valiku tegemise raskeks, teatab Eesti heliloojate Liit.

"Finalistide tase oli oli tänavu ühtlaselt kõrge. Tundus, et nende noorte suhe ja teadmised nüüdismuusikast ja tänapäeva notatsioonist on heal tasemel," kommenteeris žüriiliige Tatjana Kozlova-Johannes konkursile laekunud töid.

"Konkursist võttis osa väga erineva taustaga ja eri vanuses noori, kellest paraku ligi kaks kolmandiku finaali ei pääsenud. Kõige noorem osaleja oli lausa 11aastane."

Žürii otsustas noore helilooja tiitliga pärjata Gerta Raidma (1995) teose "I Dance With My Thought of You in the Freezing Wind" / "Ma tantsin jäises tuules oma mõttega sinust" eest flöödile, bassklarnetile, löökpillidele ja vioolale.

Žürii sõnul jäi Gerta Raidma teos meelde oma rahuliku ja süvenenud kulgemisega. Erinevalt mitmest teistest oli selles tunda teatud küpsust, fokuseeritust ühele kujutluspildile, ühele selgele ideele, mida helilooja kandis läbi terve teose, muutumata seejuures üksluiseks ja igavaks.

Võidutöö paistis silma tervikliku vormi, ökonoomse vahendite kasutamise, peene kõlakäsitluse ja professionaalselt vormistatud partituuriga.
Teise koha pälvis Madli Marje Sink (1994) teosega "5" löökpilliansamblile ning kolmanda koha Liisa Hõbe (1994) teosega "Valgevalul" klaverile, klassikalisele kitarrile ja tšellole.

Gerta Raidma õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, tema kompositsiooniõpetajaks on Helena Tulve. Võidulugu esitasid finaalkontserdil Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (bassklarnet), Marie Luhamäe (marimba, kellamäng), Jaana Suija (vioola), dirigent Mariell Aren.

Noore helilooja konkurss leiab festivalil aset kolmandat korda ja on suunatud 12–23aastastele noortele. Tänavu kirjutasid noored heliloojad teoseid 2–4 pillile või vokaalile ja kuni kolmele instrumendile. Eelmistel aastatel on konkursi võitnud Kristel Kolkanen ja Karl Tipp. Žüriisse kuulusid heliloojad Märt-Matis Lill, Liisa Hirsch ning Tatjana Kozlova-Johannes.

Konkursi võitjal on võimalus oma loomingut tutvustada Eesti Muusika Päevade 2018. aasta põhiprogrammis ja teha koostööd Eestis tegutsevate professionaalsete muusikakollektiividega.

Konkursi ellukutsujad on Eesti Heliloojate Liit ja noortele suunatud loovuse suvekool Loomelabor.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: