Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori juhatab aasta muusik Jaan-Eik Tulve

Jaan-Eik Tulve
Jaan-Eik Tulve Autor/allikas: Kitfox Valentin

Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) ees on esmakordselt dirigent Jaan-Eik Tulve, kes kuulutati äsja aasta muusikuks. Tema juhatusel toimub EFK sarja „Palved“ kontsert „Missa syllabica“ 12. jaanuaril Tartu Ülikooli aulas ja 13. jaanuaril Tallinna Niguliste kirikus.

Instrumentalistidest on kaasatud nyckelharpa-virtuoosid Marco Ambrosini ja Angela Ambrosini Itaaliast ning kandlemängija Anna-Liisa Eller.

Jaan-Eik Tulve valis EFK kontsertidel esitamiseks kahe eri ajastu missad − Guillaume de Machaut’ „La Messe de Nostre Dame“ 14. sajandist ja Arvo Pärdi „Missa syllabica“ 20. sajandist. Dirigendi sõnul sai ta kava idee kuulates Arvo Pärdi „Missa syllabicat“. „Uurides seda muusikat hakkas mul kõrvus kõlama Machaut' „Jumalaema missa", nende kahe teose kokku sulatamine saigi kava aluseks. Kuna põhihääled Machaut' ja Pärdi teostes on väga gregoriaanlikud, lisasin paar lugu gregooriuse laulu repertuaarist, tutvustas Jaan-Eik Tulve. 

Guillaume de Machaut (u 1300–1377) on üks esimesi autoreid keskajal, keda teatakse nimepidi, kuigi enamikke muusika loojaid nimetati sel ajastul anonymus’teks. Tema neljahäälne Jumalaemale pühendatud missa „La Messe de Nostre Dame“, loodud u 1363. aasta paiku, on nii muusikaliselt kui ka muusikalooliselt erakordne oopus ning helilooja loomingu peateos. „Missa syllabica“ segakoorile a cappella, kirjutatud 1977. aastal, kuulub aga Arvo Pärdi esimeste tintinnabuli-teoste hulka.

Vokaalteoste vahel musitseerib Anna-Liisa Eller kandlel ning itaalia muusikud Angela ja Marco Ambrosini nyckelharpa’del, viimane on ka helilooja ja õpetaja ning plaadistab parimatele firmadele ja osaleb tuntud vanamuusikafestivalidel.

Vt dirigent Jaan-Eik Tulve videokommentaari.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: