Võrus näeb Enno Ootsingu pildipäevikutel põhinevat näitust

Foto: ERR

Võrus avati maali- ja graafikakunstniku Enno Ootsingu Eesti Vabariik 100 pühendatud näitus "Juured ja võrsed. Album". 100 visuaalkunsti teose kaudu jutustab näitus elust Eestis ja Võrumaal läbi 100 aasta.

Eriline tähendus on kunstniku pildipäevikutel põhinev Vox Populi digitaliseeritud sarjal.

Alates 1964. aastast Eesti kunstielus osalev Enno Ootsing on viimased 17 aastat pidanud pildipäevikuid, kuhu ta joonistab mälu järgi päeva jooksul kohatud inimesi. Kunstniku sõnul sai päevikute mõte alguse praktilisest vajadusest leida kasutus nõukogudeajal levinud nahkkaantega märkmikele.

"Ja neid siis kingiti üksteisele mingitel puhkudel ja juhtuski nii, et me Heinz Valguga ükskord rääkisime, et meil mõlemal kümneid albumeid ja mis nendega teeme või mida me sinna märgime, ja minul siis äkki tuli niisugune idee, et ma hakkasin joonistama nendesse," rääkis Ootsing "Aktuaalsele kaamerale".

Oma näitusega „Juured ja Võrsed. Album" soovib kunstnik õnnitleda 100-aastaseks saavat kodumaad. Nii saab kogu näitus alguse hoopis Vabadussõja-aegsest perioodist, kus kunstnik on andnud uue elu vanadele fotodele. Kokku koosneb näitus kolmest osast, kus lisaks ajaloole ja tänapäevainimestele on kesksel kohal meie tulevik ehk lapsed.

Kunstiteadlane Mai Levin nimetab Ootsingu näitust ka heaks tagasivaateks kunstniku varasemale loomingule. Eriliselt tõstab Levin esile aga Ootsingu digikompositsioonide sarja vanadest fotodest. "See on üks väga vahva sari Eesti iseseisvuse algaegadest, niisugune inimlikult liigutav ja soe. Ma arvan, et see on üks tore ülevaade üldse tema loomingust," iseloomustas Levin.

Ootsingu näitus jääb Vana-Võromaa kultuurikojas avatuks kuni 25. veebruarini.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: