Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Unustatud helilooja võitis kaks üleriigilist marsikonkurssi

{{1518690420000 | amCalendar}}
Foto: Paul Säreli koduleht

Unustatud Pärnu helilooja Paul Särel võitis kaks üleriigilist Eesti Vabariigi juubelile pühendatud marsikonkurssi – mõlema marsi esmaettekanded toimuvad 24. veebruaril Tallinnas. Särel ütles, et tema jaoks on tegemist uskumatute sündmustega ning enda sõnul vajab ta aega toibumiseks.

"Tänan kogu südamest rahvusvahelist žüriid, kes mind usaldas ja nii kõrgelt tunnustas," sõnas Särel, kes sündinud 1937. aastal ja kelle jaoks muusika on olnud hobi terve elu.

Eesti heliloojate liidu ja Port Artur Grupi korraldatud EV100 piduliku marsi konkursi võitis Säreli teos "Sulle, mu Eesti". Heliloojat autasustatakse 6000 euro suuruse preemiaga. Konkursil pälvis teise koha Rein Rannapi teos "Ülev Eesti" ja kolmanda koha Urmas Lattikase teos "Sada soovi".

Tõsiasi, et Särelil ei ole akadeemilist muusikalist kõrgharidust ning ta ei ole Eesti heliloojate liidu liige, ei saanud võidu pälvimisel takistuseks.

"Kuna konkurss oli anonüümne, siis võitja isik oli üllatuseks kõigile asjaosalistele, kuid võin kinnitada, et Eesti heliloojate liidu ja Port Arturi konkursi puhul oli žürii võitja suhtes üksmeelne. Žürii tõstis esile teose leidlikku taktimõõtu, arusaadavust ja vastavust klassikalise piduliku marsi põhimõtetega, mis ometi suutis oma lihtsuses žüriid veenda," kommenteeris Eesti heliloojate liidu esimees Märt-Matis Lill.

Särel võitis veebruari alguses ka Eesti kaitseväe korraldatud rivimarsi konkursi. Marsside leidmiseks kuulutasid nii Eesti heliloojate liit koostöös Port Artur Grupiga kui ka Kaitsevägi välja eraldi konkursid erinevate žüriidega. Juhuslikult võitis mõlemad konkursid avalikkuse jaoks senitundmatu Särel.

24. veebruaril saab Eesti vabariik 100 aastaseks ning sellel erilisel päeval toimuvad kahe vabariigile kingitud marsi esmaettekanded – Eesti kaitseväe rivimarss kantakse ette 100. aastapäeva paraadil Vabaduse väljakul ning EV100 piduliku marsi esmaettekanne toimub Estonia kontserdisaalis ERSO pidulikul kontserdil "Eesti Vabariik 100".

ERSO juhatuse liige Kristjan Hallik tõstis esile fakti, et tänu sellisele konkursile sündis neliteist uut sümfoonilist lühiteost ning kiitis konkursi korraldamise ideed ja teostust. "Kindlasti väärib tunnustust erakapitali initsiatiiv toetada Eesti muusikaelu arendamist."

Kaitseväe peadirigent ja kaitseväe orkestri ülem Peeter Saan oli ainsa erandina mõlema konkursi žürii liige.

"Mõlemad võidutööd lähtusid piduliku ja rivimarsi marsimuusika žanrite klassikalistest ülesehitustest ja kaanonitest, mis on sellise muusika kirjutamisel on väga olulised. Ka meloodiad olid väga kaunid ning väikeste üllatustega. Hindamisel oli tähtis ka see, et mõlemad võidutööd oleksid rakendatavad – rivimarsi järgi peavad saama sõdurid marssida ning piduliku marsiga peab saama avada üritusi ja seda peab olema võimalik esteetiliselt nautida."

Konkursi idee autori ning initsiaatori Viljo Vetiku sõnul on tegemist pärnakate sümboolse kingiga Eesti rahvale. "Pärnu on Eesti vabariigi sünnilinn ning vabariigi suure juubeli puhul tahtsime teha isamaalise kingi. Meie esivanemad on väga palju ohverdanud selleks, et meil oleks olemas enda iseseisev vabariik ja ka oma kultuur. Kutsun üles ka teisi ettevõtjaid toetama Eesti kultuuri," selgitas konkursi tagamaid Port Artur Grupi juhatuse liige Viljo Vetik.

Eesti heliloojate liit tunnustab Port Artur Grupi erainitsiatiivi korraldada Eesti kultuurimaastikul konkurss, mille tulemusel kingitakse Eesti vabariigile pidulik marss ning sealhulgas toetatakse ka Eesti heliloomingut. Suvel kuulutakse välja ka konkurss pidulikule marsile sõnade leidmiseks.

Pärast esmaettekannet Estonia kontserdisaalis on kõik muusikakollektiivid kutsutud üles võidutööd mängima nii EV100 juubeliürituste raames kui ka hiljem aastate jooksul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: