Mänguasjamuuseumis saab näha 100 mänguasja viimasest 100 aastast

Foto: ERR

Tartu Mänguasjamuuseumis avati näitus "Mängime sajaga", kus saab näha 100 mänguasja, millega Eesti lapsed end viimase 100 aasta jooksul lõbustanud on. Niisiis on ühel näitusel koos näiteks vineerist meisterdatud mänguauto, salvo kelk ja nutitelefon.

Tänavusele aastale iseloomulik lelu on nutitelefon, ent 100 aastat tagasi oli selleks imetilluke portselanist nukuke, vahendas "Aktuaalne kaamera".

100 aastast valiti igale üksikule aastale iseloomulik mänguasi peamiselt inimeste mälestuste ja vanade piltide põhjal.

"Kui me räägime eelmisest aastast, siis on väga keeruline öelda, mis oli see kõige tüüpilisem mänguasi või millega kõige rohkem mängiti, sest see kõik on nii värske, et me ei tea, mis inimestele jääb meelde ja mis neil meelest ära läheb," rääkis mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro.

Näitusel tunnevad äratundmisrõõmu ilmselt nii vanaemad kui ka lapselapsed. Erinevad põlvkonnad saavad samastuda näiteks liivakastis, kus omavahel parimaid ehitusnippe jagada, või peituda onni salajuttu rääkima.

"Vanaema saab rääkida, kuidas tema oma sõpradega mängis, võib-olla tal ei olnudki üldse mänguasju. Eks siit tulevadki erinevad perekonnalood välja ja tegelikult ongi see üks viis, kuidas laps õpiks väga lithsalt ja toredal viisil tundma ajalugu ja oma pere lugu," arvas Vaaro.

Igal ajastul on ilmingud ka mänguasjamaailmas, mis tulevad välja just lelusid saatvatest lugudest. Näiteks kurvematest aegadest annab märku seik, kus pommitamise käigus maeti nukk mulla alla, et ta kannatada ei saaks.

"Need ajastupildid alates 1920. aastatest tänapäevani räägivad seda ühte asja, et laps on väga tore olla ja laps leiab alati, millega mängida," ütles Vaaro.

"Mängime sajaga" näitus on avatud terve Eesti Vabariigi juubeliaasta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: