Juubeliteose "Eesti läbi saja silmapaari" noorim portreteeritav on ühe-, vanim 100-aastane

Foto: ERR

Vabariigi 100. aasta juubeli puhul on raamatukaante vahele jõudnud ka mahukas kinkeraamat "Eesti läbi saja silmapaari". Kokku on kogutud saja eestlase portreed, iga aasta kohta üks, kes kokku moodustavad läbilõike Eesti ajaloost ja ühiskonnast. Raamatu vanim portreteeritav on 1918. aastal sündinud 100-aastane Linda Erika, noorim eelmisel aastal sündinud Jako.

"See on 100 inimese lugu igal aastal. Ma olen tahtnud neist jätta teatava sümboli väärtuse sinna pilti. Mind huvitab inimene tema väärikuses, mis tal on," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" portreefotode autor ja kaasautor Toomas Volkmann.

Leidub nii kodu-Eestis kui ka välismaal elavate Eesti inimeste lugusid. Võrdselt on esindatud naised ja mehed, ning elukutsed, eluvaldkonnad, etnilised, kultuurilised ja usulised taustad ning tuntud ja tundmatud inimesed. Raamatu kõige vanem portreteeritav on 21. veebruaril 1918 sündinud Linda Erika Kääramees ning kõige noorem on möödunud aastal 24. veebruaril sündinud Jako Ehasoo.

"Tahtsime anda mõttele teise dimensiooni, et ei oleks pelgalt ainult inimesed portreena, vaid oleks ka selle inimese lugu seal raamatus jäädvustatud ja see lugu oleks pildiline, oleks tema Eestiga seotud moment kas emotsiooni või paiga või objekti näol, et oleks kindlasti sees laulupidu, Tallinna vanalinna punased katused aga ka digitaalne Eesti, et oleks näiteks Starshipi robot," selgitas idee autor ja kunstiline juht Kaire Van Der Toorn-Guthan.

"Iga inimene andis meile väikese emotsioonikese, mille põhjal kaks teist fotograafi Tõnu Tunnel ja Tõnu Runnel pildistasid kokku sada eesti vaadet või meeleolu," lisas Toorn-Guthan.

Samade portreedega saab tutvuda ka Eesti Rahva Muuseumis avatud näitusel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: