Kumus avatakse näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1520492820000 | amCalendar}}
Kaljo Põllu (1934–2010). Rukkilill. 1968.  Valmiskujundid, akvatinta.
Kaljo Põllu (1934–2010). Rukkilill. 1968. Valmiskujundid, akvatinta. Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

Neljapäeval, 15. märtsil avatakse Kumu kunstimuuseumis näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos" ja esitletakse Eesti ajaloopildi ajalugu käsitlevat mahukat raamatut. Näitus ja raamat võtavad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval vaatluse alla kunstnike rolli ajaloomälu ja identiteedi mõjutajana.

Näitusel saab näha, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Minevikku kujutavate piltide kõrval on mütoloogia- ja pärandiainelised teosed, kuna ajalugu on nii mõnigi kord põimitud rahvaluule ja -kultuuriga.

Näitusel eesti olulisemate mälupaikade kaupa – eepos "Kalevipoeg", soome-ugri päritolu, Tallinna vanalinn, muistne vabadusvõitlus, Jüriöö ülestõus, Mahtra sõda, 1905. aasta revolutsioon, Eesti Vabadussõda, 1940. aasta juunipööre, Teine maailmasõda ja Eesti taasiseseisvumine – esitatud pildid markeerivad kohaliku identiteedi muutumist ajas. Samas näitavad need pildid rahvusüleste motiivide mõju rahvuslikule ajalootõlgendusele: ettekujutust Eesti ajaloost on mõjutanud suhted baltisaksa ja nõukogude pärandiga, nagu ka rahvusvaheliselt levinud teemad ja vormivõtted.

Arusaam ajaloost põhineb paljuski piltidel. Ometi ei kõnele ajaloopildid mitte ainult nendel kujutatud minevikust, vaid ka oma loomise kaasajast. Suurepärase tõendi selle kohta pakub 1938. aastal Aleksander Bergmani (1940. aastast Vardi) Eesti Üliõpilaste Seltsi Tartu majja maalitud ja 1940. aastal Nõukogude võimude poolt suures osas hävitatud kolmeosaline seinapannoo "Kalevipoja õhtud" – "Lipu õnnistamine" – "Vabadussõtta minek". Minevikusündmuste kõrval illustreerib see hästi ka 1930. aastate lõpule iseloomulikke ideid ja olustikku. Üle kümne meetri pikkune maal rekonstrueeriti näituse jaoks Eesti Kunstiakadeemia professori Hilkka Hiiopi juhtimisel.

Näitusega kaasneb mahukas raamat "Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis". Raamat võtab kokku autorite rohkem kui viis aastat kestnud ajaloopildi uurimistöö, pakkudes esimest nii põhjalikku ülevaadet Eesti ajaloopiltidest varauusajast tänapäevani.

Näituse kuraatorid ja raamatu autorid on Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem.

Näitus on avatud kuni 5. augustini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: