Kirjanduspreemia nominent Kauksi Ülle: "ObiNizza" sai inspiratsiooni kaotustest isiklikus elus

Foto: ERR

Emakeelepäeval, 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus luule kategoorias on nomineeritud ka Kauksi Ülle oma luulekoguga "ObiNizza". Kauksi Ülle rääkis ERRi kultuuriportaalile lähemalt oma luulekogu valmimisest ja märkis, et sinna koondatud luuletused said paljuski inspiratsiooni kaotustest, aga ka Obinitsa ajaloost.

"See luulekogu "ObiNizza" on selline raamat, mis on ettekavatsemata. Lihtsalt arvutisse oli tekkinud mitme aasta jooksul luuletusi. Ma ei olnud üle vaadanudki, et palju mul neid on ja mis nad on. Palju oli neist kirjutatud, kuna oli selline kaotuste aeg. Mu onu, onupoeg ja minu sõber kirjanik Madis Kõiv, kõik nad lahkusid. Ja selliseid luuletusi kogunes. Teiselt poolt kõiksugu [selliseid] luuletusi, mis tekkisid näidendi jaoks Obinitsa ajaloo uurimisega ja inimestega vesteldes. See oli selline ajaloolainetest kõiksugu tükid, mis panid luuletama," rääkis Kauksi Ülle.

Nii need luuletused Kauksi Üllel arvutis olid, ja tema mäletamist järgi isegi mitte ühes kaustas.

"Neid oli päris mitmes kohas, aga siis ühel päeval helistas Kivisildnik, ütles, et saatku ma talle kohe mingi raamat, et ta kirjastab selle, et küsime siis kultuurkapitalilt raha ka ja teeme mingi raamatu." Mõte oli väga ahvatlev.

"Ma algul olin natuke kahtlev. Ma ütlesin, et jaa, olen ikka luuletanud, aga ma pean vaatama, et palju mul neid luuletusi üldse on. Hakkasin neid siis ühte kastikesse koguma. Kogusin-kogusin ja neid üle lugedes tuli selline inspiratsioon [peale]. Kirjutasin veel lugusid juurde," rääkis Kauksi Ülle.

"Meil on kohapeal hästi tore seltskond, on sellised 80-aastased ja üle selle daamid, kellel on Obinitsa eakate selts. Neile väga meeldivad luuletused ja minu luuletused ja ma olen seal sage külaline, aga kaua sa ikka ühte ja sama luuletust loed. Et siis oli kogunenud natuke ka neid luuletusi. Ja lasteaiakasvataja, kes pidi kultuuripealinna puhul korduvalt vastu võtma presidente ja nende abikaasasid, siis tema ütles ka, et me ei saa ka koguaeg laulda ühtesid laule. "Kui oled luuletaja, siis tee meile lastelaulud ka". Siis tegin ka lastelaulud."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: