Ivo Lill: "Jagatud valguse" filmist oodanuks rohkem materjali tutvustamist

"OP" vaatas koos autori Kullar Viimse ja klaasikunstnik Ivo Lillega vitraažikunstnik Dolores Hoffmannist valminud filmi "Jagatud valgus", mis esilinastub täna.

Režissöör Kullar Viimne kirjeldas "OPile" esmakohtumist Dolores Hoffmanniga Toomkirikus. "Ta istus seal nagu selline natuke äraeksinud laps, ta pilk vireles kuskil kaugustes ja ta meenutas mulle mu varalahkunud vanaema. Nii et mul tekkis selline väga tugev side."

See lõik jäi saatest välja, aga huvitaval kombel, teineteisest sõltumatult, meenutas ka Ivo Lill filmi ja selle kangelannaga seoses oma vanaema: "See film oli jube huvitav sellepärast, et ta tõmbas lahti mingisugused lapsepõlvetunded. Mu vanaema oli õppinud Peterburis. Ja ta proovis minuga teha venekeelset nalja, kui ma olin kaksteist-kolmteist. Siis ta küsis minult: kelleks sa saada tahad. Ma ütlesin, et no kelleks veel, ma olen ju natuke jobu kooliasjades, et eks ikka kunstnikuks. Vanaema ütles: „Jaa, tead, mis tähendab vene keeles kunstnik? Huda. Hudožnik iz solva huda, see on häda.“ Aga tema mõtles välja, et tegelikult peaks olema vene keeles kunstnik tšudovnik. Imetegija. Ja ütles, et kui sa kunstnikuks tahad saada, siis hudožnikuks sa küll ei tohiks saada. Kui, siis ainult tsudovnikuks, sest tööd peab tegema sellise armastusega, sellise pühendumisega ja kunst on püha."

Seda pühadust kohtas Ivo Lill ka filmis Dolores Hoffmanni puhul. Lille jaoks jäi filmis aga väheks just Dolores Hoffmanni kunstist, vitraažidest.

"Ta on nii huvitav naine, aga minu arust peaks sellistel filmidel olema rohkem materjali tutvustamist.  Ma saan aru, et jube raske on vitraaže filmida, aga seda seal ei olnud. Muidu oli tohutu põnev portree," sõnas Ivo Lill saates.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: