Tiit Pruuli: "Vaikus müraajastul" on filosoofi ja seikleja mõtisklus ühes raamatus

Foto: ERR/kuvatõmmis

Norrakas Erling Kagge ja eestlane Tiit Pruuli on mõlemad maailmarändurid, ettevõtjad ja kirjamehed. Varem või hiljem pidid nende teed ristuma ja nii avastaski Pruuli enda jaoks Kagge raamatu "Vaikus müraajastul", mis on tema sõnul natuke ka eneseabiraamat neile, kes tahavad jõuda oma lõunapoolsele ilma, et nad peaksid selleks füüsiliselt päriselt sinna kohale minema. See on filosoofi ja seikleja mõtisklus ühes raamatus.

"Paneme selle "Vaikuse" raamatu siis esmalt konteksti, ja ei saa pahaks panna, kui nimi Erling Kagge on teile tundmatu. Ta minule päris tundmatu ei ole, aga ega ma teda isiklikult ka ei tunne, küll aga tunnen mitmeid tema sõpru. Näiteks norralast Børge Ouslandi, kellega koos Kagge 1990. aastal läks Põhjapoolsusele," rääkis reisimees Pruuli.

Antarktis on Kagge raamatu üks oluline tegevuspaik. "Kuigi autor jätkab seda Norra suurte maadeavastajate traditsiooni – ta on käinud põhjapoolusel, lõunapoolusel, roninud Tšomolungma ehk Everesti tippu, ei ole see raamat mitte rasketest ekspeditsioonidest, ränkadest füüsilistest katsumustest või mäetippude vallutamisest, vaid millestki muust."

Pruuli märkis, et see, et see ei ole spordi- või matkaraamat, sai talle selgeks siis, kui ta nägi selle raamatu inglisekeelset tõlget Londonis, Tate’s moodsa kunsti muuseumis.

"Nüüd, kui ma siis lugesin seda eestikeelset versiooni, sain aru, et tegelikult ongi see raamat ränduri psühholoogiast, kus tähtis ei ole mitte kuhugi kohale jõudmine, vaid eelkõige teel olemine. Ja selle teel olemise kõige olulisem märksõna ja selle raamatu päris sisu on vaikus," märkis Pruuli.

Pruuli sõnul on Kagge jaoks on kõige tähtsam looduse vaikus. "Aga ta õpetab meile leidma vaikust iseenda seest ka New Yorgis või Oslos, või mõnes teises suurlinnas. Vaikusega käib alati kaasas ka ka teatud igavikuline mõõde ja nii on ka selles raamatus eksistentsiaalseid hirme, on ärevust tuleviku ees, on vaikust, mida sa kuuled enda sees, kui sa oled ühel või teisel põhjusel jäänud päris üksi."

Aga miks on vaikus Kagge raamatus oluline? "Autor kirjeldab seda, et Antarktis on siis olnud kõige vaiksem koht, kus ta eales on käinud, ja mida vaiksemaks ta Antarktises ise jäi, seda rohkem ta tegelikult kuulis. Vaikus asus oma kummalisel moel temasse elama ja ee vaikus, mis on sinu enda sees, on lõpuks äärmiselt huvitav, täis pinget ja põnevust."

Tema sõnul on see raamat teatud mõttes ka eneseabiraamat neile, kes tahavad jõuda oma lõunapoolsele ilma, et nad peaksid selleks füüsiliselt päriselt sinna kohale minema.

"Neid mõtisklusi saadavad näited elust enesest, aga need näited ei muutu kunagi banaalseks, sest nad on võetud väga erilistest eludest. See on filosoofi ja seikleja mõtisklus ühes isikus."

Samuti nentis Pruuli, et see raamat kõneleb lugejaga ka visuaalselt. "Selle eest tuleb kiita kujundaja Piia Strandbergi ja fotograafi Kaupo Kikast. Kaupo Kikase pildid sobivad tõesti ideaalselt kokku selle tekstiga ja teistpidi on ses raamatus neil piltidel nii palju ruumi, et nad saavad vaikselt elada ka omaenda elu."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: