Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuressaare keskväljak läbib tõhusa uuenduskuuri

Kuressaare kesklinnas algavad suured ehitustööd. Sõidukitele suletakse keskväljak ülejärgmisest nädalast ja uue ilme saav Kuressaare linnasüda saab valmis alles järgmiseks suveks. Ümberehitustööd lähevad maksma 4,5 miljonit eurot.

Uuenduste käigus muutub Kuressaare keskväljak selliseks, nagu ta oli umbes sajand tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera". Näiteks kaovad ära putkad turuväravatest, keskväljakult kaob ära ringikujuline lillepeenar, mille asemele peaks tulema purskkaev ning praegune parkimisala saab jalakäijate alaks ja puhkealaks.

Maa alt on juba ka esimesi üllatusi välja tulnud. Vanadelt fotodelt on näha, et Kuressaare keskväljak oli kaetud munakivisillutisega. Esimesed proovikaevamised on aga näidanud, et munakivid on asfaldi alt kadunud. Saaremaa Muuseumi osakonnajuhataja Garel Püüa sõnas, et keegi ei mäleta täpselt, millal kesklinn mustkatte sai. "Seega ei ole üldsegi nii kaua aega tagasi, kui munakivid sealt eemaldati," mainis ta ja lisas, et viimastel andmetel võis see olla 1968. aasta paiku.

Küll peaks aga asfaldi all olema veel kaks olulist märki. "Suulise pärimuse järgi on raekoja ees kõnniteel mingi kivimarkeering, mis tähistab Kuressaare nullmeridiaani, mis oli kasutuses Venemaal mõnda aega 18. sajandi esimesel poolel," selgitas Püüa ja lisas, et teine huvitav asi, mis raekoja ees võiks sillutises säilinud olla, on rauast tähis, mis tähistas Saaremaa teede nullpunkti. "Siit raekoja eest hakati lugema maanteede pikkust."

Tänavune turismisuvi saab Kuressaares autoga liiklejaile igatahes omamoodi põnev väljakutse olema, kuna harjumuspäraselt läbi kesklinna enam sõita ei saa.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: