Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suure-Jaanis alustab kahekümne esimene muusikafestival

Suure-Jaani muusikafestival
Suure-Jaani muusikafestival

Pidupäevi Suure-Jaanis jätkub seekord 16. juunist kuni jaanilaupäeva ehk 23. juunini. Tavapäraselt mahub festivali fotonäitus kirikus, avakontsert heliloojate Kappide majamuuseumis, laulu- ja tantsupäev 17. juunil, ooperietendus Olustvere lossis, ERSO kontsert Suure-Jaani kooli suures saalis ning päikesetõusukontsert Hüpassaare soosaarel, mis alati jaanilaupäeva varahommikul rahvast kokku toob.

Laupäevase avapäeva õhtul algusega kell 21 tehakse Olustvere viljaaidas tavatu pühendus aegade ühele suuremale kitarrikunstnikule Jimi Hendrixile. Pillimeeste liidriks on kitarrist Laur Joamets, hiljutine Grammy-võitja, kaasa teevad lauljana Robert Linna, kammerkoor Collegium Musicale, Eesti Sinfonietta ning erikülalisena Ivo Linna. Ettekandel on Händeli "Tulevärgimuusika" ja koguni neliteist Jimi Hendrixi pala.

Festivali kunstiline juht, oreliprofessor Andres Uibo on pidukava teinud nii, et kevade lõpuni toimub seitseteist üritust, samuti jaanipäeva eel, aga juba uues suves veel üheksa ettevõtmist.

Nüüd juba aastaid avab pidupäevad Jaanus Siimu fotonäitus eelmisest festivalist Suure-Jaani kirikus, nii tänagi, algusega kell 15. Paar tundi hiljem toimub heliloojate Kappide majamuuseumis avakontsert, kus mängivad Mari-Liis Uibo ja Ralf Taal. Koguni kolme eesti helilooja teosed on kavas: Mart Saare klaveriprelüüdid ning Artur Kapi "Gavott" ja Heino Elleri "Kodumaine viis". Juba aastaid korraldab kultuurilembene vallavanem Tõnu Aavasalu festivali künnisel vastuvõtu, et tänada paremaid tegijaid ning innustada neid toredat muusikapidu jätkama.

Pühapäeva, 17. juuni üritused avab kontsert-jumalateenistus kirikus, kus esinevad Andres Uibo, Aare Tammesalu ja Ka Bo Chan. Järgnevad mälestushetked kalmistul, laulupeotule süütamine ja rongkäik ning Põhja-Sakala valla esimese laulu- ja tantsupeo suur kontsert "Peegeldus" lauluväljakul, koolis avatud käsitöönäitus ning üle valla pühapäevakohvikud. "Olgu meie ühisel vallal ja kõigil inimestel õnne," kõlavad laulupeo pühenduskõne viimased sõnad. Peol on ettekandel loomulikuna Eesti heliloojate palad, meie rahvamuusika, pillimängud ja tantsud. Suuremate ja päris suurte esinejate kõrval teevad kaasa mudilaste tantsurühmad ja laulukoorid.

Vestluste rida, lõunatunde järveäärses kohvikus "Arturi juures" alustab esmaspäeval 18. juunil kell 13 tšellist ja produtsent Aare Tammesalu, Suure-Jaani festivali kauane esineja ja korraldaja, keda toetab ja küsitleb Andres Uibo ise. Esmakordne Mart Saare nimeline noorte pianistide konkurss algab Kondase majas nooremale vanuserühmale, õhtul esineb Tääksi vesiveskis Suure-Jaani debütandina ansambel Svjata Vatra.

Mart Saare nimeline konkurss, nüüd vanemale rühmale, jätkub Kondase majas teisipäeva, 19. juuni hommikul. Konkursi žürii on auväärne ning nõuab nimetamist: esimeheks Peterburi Rimski-Korsakovi nimelise konservatooriumi rektor tšellist Aleksei Vassiljev, liikmeteks pianistid ja pedagoogid Martti Raide, Age Juurikas ning Kadri Leivategija. Aleksei Vassiljev tõelise hea tahte saadikuna on ju mitme rahvusvahelise konkursi laureaat ning pedagoog nii konservatooriumis, muusikakolledžis kui ka muusikakoolis. Kuulsa konservatooriumi rektoriks valiti ta 2016. aastal.

19. juuni pärastlõunale jääb helilooja ja harfikunstniku Liis Viira kontsert Energia talus, mille kavas on ka Heino Elleri "Kodumaine viis", Arvo Pärdi "Variatsioonid Ariinuška tervenemise puhul", Liis Viira enda pala "Igatsus" ning improvisatsioonid. Festivali kammermuusika päeva kroonib kontsert veel õhtul Suure-Kõpu mõisa saalis Johann Sebastian Bachi 333. sünniaastapäeva puhul, kus mängib orkester Concerto BachFest ning solistideks Aleksei Vassiljev (ka dirigendina), flötist Oksana Sinkova, viiuldaja Mari-Liis Uibo ja klavessinist Lembit Orgse.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: