Liivi Muuseumis avatakse Jaanus Samma näitus Kodavere kiriku välikäimlast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaanus Samma näitus Kodavere kiriku välikäimlast avatakse 30. juunil.
Jaanus Samma näitus Kodavere kiriku välikäimlast avatakse 30. juunil. Autor/allikas: Jaanus Samma

30. juunil kell 15 avab Jaanus Samma Liivi Muuseumi rehe all näituse "Kiri seintel. Kodavere välikäimla", mille keskmes on Kodavere kiriku hoovialalt leitud välikäimla. Selle seintele kirjutatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi alguse külaajaloost ja inimestest.

Liivi Muuseum tegeleb lisaks vendade Juhan ja Jakob Liivi pärandile ka Kodavere kihelkonna ajaloo ja kultuuri tutvustamisega. See inspireeriski kunstnik Jaanus Sammat hävimisest päästetud Kodavere vana välikäimlat muuseumis eksponeerima. Üsna ootamatult on kritseldustest seinal saanud seega ajalooallikas.

Latrinaalia (käimlagrafiti) ei ole pelgalt moodsa aja nähtus. Seda kinnitab Hurlo Thrumbo pseudonüümi all 1731. aastal Inglismaal välja antud raamat, mis kujutab endast mitmeosalist kogumit avalike asutuste seintelt leitud poeetilis-humoorika sisuga sodingutest. Jaanus Samma on ise juba pikemat aega deklaratiivse grafiti vastu huvi tundnud ja seda ka kogunud. 2012. aastal alustas ta "Hair Sucks!" projektiga, mis on käsitsi kootud kampsunite seeria, mille mustrid põhinevad linnaruumist leitud seksuaalse alatooniga kritseldustel ja pildikestel. Kodavere välikäimla projekti võib mõtteliselt pidada selle idee edasiarenduseks.

Näitus saab teoks EV100 kunstiprojekti "Kunstnikud kogudes" raames. Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise.

Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Näitus jääb Liivi Muuseumis avatuks 25. augustini.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: