Rallispordi näitusel saab vahetada ralliauto rehve ja proovida kaardilugeja ametit

Lisaks Lõuna-Eesti teedele jõudis ralli sel nädalavahetusel ka Tartus asuvasse Eesti spordi- ja olümpiamuuseumisse, kus avati 21. sajandi rallispordile keskenduv näitus "See on ralli!". Näitusel saab muu hulgas proovida, kuidas vahetada ralliauto rehve ja mis tunne on olla kaardilugeja.

Kuidas lugeda kaarti nagu elukutseline kaardilugeja, saab aimu näituse kaardilugemissimulaatoris, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Igal kaardilugejal on natuke oma stiil. Mõni kaardilugeja kirjutab üldse legendi ülevalt alla, näiteks väidetavalt Michael Park olevat seda teinud - Marko Märtini kunagine kaardilugeja. Aga enamasti ikkagi loetakse vasakult paremale. Siin igaüks saab tutvuda selle kodeeritud kirjaga, mis siia kokku on pandud," selgitas kuraator Toomas Koitmäe.

Näitusel saab ka katsetada, kuidas sõita nii, nagu kaardilugeja legend ütleb.

Eesti ralliajaloo tinglikuks algusajaks saab nimetada 1902. aastat, mil toodi Eestisse esimene auto ja mille omanikku Julius Johansoni võib pidada Eesti esimeseks võidusõitjaks. Ehkki näitusel Eesti esimest võidusõiduautot pole, näeb siiski, mis on seljas ja jalas olnud endistel ja praegustel rallisõitjatel.

"Siin me hakkame ülespoole minema mööda ajatelge, kus me näeme rallikombede arengut alates 70ndatest aastatest. Siin esimene on USA-st kuidagi meieni jõudnud kombe, mille lugu selles mõttes on naljakas, et kui rallikombed oma olemuselt peaksid kaitsma tule eest, siis sellel on sisse kirjutatud, et kuuma triikrauaga mitte käsitleda," rääkis Koitmäe.

Teiste karikate hulgas näeb näitusel Martin Järveoja 2017. aasta WRC III koha auhinda.

"Kuni selle ajani, kui eestlane tuleb maailmameistriks või saab vähemalt teise koha, mis loodetavasti juhtub juba õige pea, on see üks Eesti ralli kõige tähtsamaid ja olulisemaid karikaid," ütles Koitmäe.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: