"Kunstnikud kogudes" kaheksas näitus uudistab 1920ndate kosmopoliitseid trende ({{commentsTotal}})

Võru linna supelmaja ja suplejad 1930ndatel aastatel.
Võru linna supelmaja ja suplejad 1930ndatel aastatel.

20. augustil kell 17.00 avatakse Võrumaa Muuseumis EV100 kunstiprogrammi suurprojekti "Kunstnikud kogudes" kaheksas näitus: Marge Monko "Naer kuni pisarateni", mis jääb täiendama muuseumi püsiekspositsiooni kuni 16. detsembrini. Näituseavamisele viib Tallinnast ja Tartust kunstibuss, lisainfo allpool. 

Võrumaa Muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena tutvustab väljapanek sellele ajastule omase rahvusromantilise narratiivi kõrval kosmopoliitseid trende, mis 1920–1930ndatel aastatel Eestisse jõudnud olid. Marge Monko on tunnustatud kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna juhataja, kelle loomingus on olulisel kohal naine, keha, (tarbimis)iha ja armastus kaasaja turumajanduslikus ühiskonnas.
 
Ekspositsioon Võrumaa muuseumis on jaotatud neljaks alateemaks: mood, meelelahutus, sport ja autod. Väljas on fotod ja esemed muuseumi fondist, samuti tolleagsetest ajalehtedest ja ajakirjadest pärit materjalid. "Muuseumi sissepääsu kohal võtab külastaja vastu neoonsilt, mille kujunduses olen kasutanud nii Võrumaa vapi kui art déco stiili elemente," tutvustab kunstnik Marge Monko. 
 
Kahe maailmasõja vahelised kümnendid tähistavad läänemaailmas suurt murranguperioodi, moderniseerumist. "Möirgavatel kahekümnendatel" ilmus tänavatele järjest rohkem autosid, äsjaseid sõja-õuduseid aitasid unustada kino, raadio ja jazzmuusika ning südameid vallutasid tantsustiilid charlestone ja sving. Paranes naiste ühiskondlik positsioon, vilja hakkasid kandma mitmed soolise võrdõigluslikkuse nimel peetud võitlused. Ka Eestis olid naised saavutanud 1918. aastal valimisõiguse ning 1920ndatel tegutses üle riigi 31 naisorganisatsiooni. Naiste esindatus poliitikas oli siin siiski kesine – näiteks riigikogu II koosseisu kuulus aastatel 1923–1926 vaid kolm naist.
 
1922. aastal oli Võru linnas 5077 elanikku (peaaegu poole võrra rohkem kui 19. sajandi lõpus) ning maailma suurlinnade trendid jõudsid otsapidi ka siia. Ajalehe Võru Teataja põhjal võib öelda, et 1920ndate aastate teises pooles ja 1930ndate aastate alguses avati linnas pidevalt uusi kohvikud ja ärisid. Põhilisteks vaba aja veetmise kohtadeks oli Võru Kannel, kus tegutsesid nii teatritrupp, einelaud kui kino ning kino Mars, kus näidati Euroopa ja Hollywoodi filme. Rohked juuksurisalongide, moeäride ja autode edasimüüjate reklaamkuulutused kohalikus lehes annavad aimu jõukast linnakodanlusest ja suurenenud tarbijaskonnast. Kuid samal ajal tõstsid poliitilises elus pead juba uued, autoritaarsed jõud.
 
EV100 programmi kuuluv näitus "Naer kuni pisarateni" avatakse Võrumaa Muuseumis/Vana-Võromaa Kultuurikojas (Katariina allee 11, Võru) 20. augustil kell 17. Avamisele järgneb vestlusring kunstnikuga.  

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: