PÖFFi avab Tom Lowe suurfilmi "Ärkamine" maailmaesilinastus

Tom Lowe
Tom Lowe "Ärkamine" ("Awaken") Autor/allikas: Kaader filmist

Pimedate Ööde filmifestivali avamisel toimub orkestri ja koori saatel kuue aasta jooksul 35 riigis üles võetud linateose "Ärkamine" maailmaesilinastus.

Film, mille reklaamklipp on kogunud kaks kuud enne esilinastust seitse miljonit vaatamist ja mille kaasprodutsentideks on Terrence Malick ja Godfrey Reggio, maalib vaatemängulise pildi meie planeedi mitmekesisusest, selle kultuuride rikkusest ja imepärastest maastikest. See on loomuliku elu ja elamise rõõmu väljendus, olemise ilu ja ainukordsuse pühitsus, millest vaataja osa saama kutsutakse.

Sõnadeta, ainult pildi ja muusika mõjul tekkiva emotsionaalse laenguga teost võib nimetada ka visuaalseks meditatsiooniks, mis toob meelde Godfrey Reggio filmi "Koyaanisqatsi", aga ka Ron Fricke tööd "Chronos", "Baraka" ja "Samsara".

"Püüdsime filmida loomulikku maailma nõnda, et tulemus ei jääks vaatemängulisuselt alla sellistele visuaalsete efektide poolest rikastele löökfilmidele nagu "Tähesõjad", aga oleks saavutatud ainult vahetu kaameratöö, mitte järeltootmise käigus tehtavate trikkidega," ütles Lowe.

Araabia Ühendemiraatide ja USA koostöös valminud linateosel on otsene seos ka Eestiga, kus see on osaliselt üles võetud. Nii võib Sri Lanka, Bhutani, Jeemeni, Mongoolia ja teiste eksootiliste maade imede kõrval näha ka meie enda omi, näiteks Matsalut ja Tädu kuuske, rääkimata murueide tütardest.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on suur au esilinastada nii mastaapset linateost. "Filmi seikluslik vaim haakub suurepäraselt meie festivaliga ja ma usun, et ka publik võtab selle rõõmsa äratundmisega vastu, sest oluline osa sellest on filmitud Eestis."

Eksklusiivselt saadavad pidulikul esilinastusel filmi riiklik sümfooniaorkester ja kammerkoor Voces Musicales koos poistekooriga, dirigeerib muusika autor Joseph Trapanese. Linastus toob Tallinna ka filmi autorid ja Ühendemiraatide 100-liikmelise delegatsiooni.

PÖFFi avatseremoonia leiab aset 16. novembril Alexela kontserdimajas. Üritus on pühendatud Eesti riigi sajandale sünnipäevale. Linastust toetab selle kaastootja Dubai Film.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: